Urologia

Opis

Cykl: Pęcherz nadaktywny

Łagodzenie i wyeliminowanie objawów, poprawa jakości życia chorego – jak zrobić to prawidłowo? Trzy linie leczenia OAB. Wskazówki do zastosowania w praktyce.

 • Edukacja pacjenta – bardzo ważne informacje, które należy przekazać choremu.
 • Trening pęcherza moczowego.
 • Mikcja o określonych godzinach i trening mięśni dna miednicy.
 • Farmakoterapia. Porównanie preparatów leczniczych.
 • Leki antycholinergiczne/antymuskarynowe – działania niepożądane, koszty leczenia i zaprzestanie terapii.
 • Agoniści recpetora beta-3 – nowsze rozwiązanie w leczeniu OAB.
 • Farmakoterapia OAB w wieku podeszłym.

Ocena materiału

Oceń materiał
0.0
/
5.0

Autorzy

 • dr n. med. Mikołaj Przydacz
  Autor dr n. med. Mikołaj Przydacz

  Oddział Kliniczny Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

  Lekarz w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kierownik najnowocześniejszej w Europie Pracowni Wideourodynamiki w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Członek elitarnego Komitetu ds. Edukacji Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (Education Committee, International Continence Society, ICS; najważniejszego towarzystwa naukowego na świecie zajmującego się problematyką urologii czynnościowej i nietrzymania moczu). Współautor wytycznych Kanadyjskiego Towarzystwa Urologicznego w zakresie diagnostyki i leczenia zespołu pęcherza nadaktywnego (OAB) oraz autor podręcznika Consultation in Neurourology: A Practical Evidence-Based Guide dostępnego w anglojęzycznych księgarniach medycznych na całym świecie.

  Przeprowadził jedne z największych na świecie oraz pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej badania populacyjne oceniające częstość występowania objawów z dolnych dróg moczowych oraz zespołu pęcherza nadaktywnego, ich uciążliwość oraz wpływ na jakość życia w grupie ponad 20 tysięcy uczestników. Zaadaptował i zwalidował na język polski najlepsze kwestionariuszowe narzędzia diagnostyczne w neurourologii oraz urologii czynnościowej. Od 2018 roku pełni także rolę delegata Polskiego Towarzystwa Urologicznego przy ICS oraz jest członkiem stowarzyszonym sekcji urologii czynnościowej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

  Autor ponad 50 publikacji w prestiżowych recenzowanych czasopismach międzynarodowych, 14 rozdziałów podręcznikowych, licznych doniesień konferencyjnych oraz beneficjent grantów organizacji MITACS, Rządu Kanady i Unii Europejskiej dla przełomowych badań w medycynie. Za swoje badania otrzymał wiele prestiżowych nagród, stypendiów oraz wyróżnień. Współpracuje z wieloma ośrodkami polskimi i zagranicznymi w zakresie multidyscyplinarnych projektów naukowych i badań klinicznych.

Tagi

Podobne materiały