Witamina D3 z perspektywy reumatologa - najważniejsze informacje
- Witamina D wpływa na komórki dendrytyczne, limfocyty B i T i odgrywa istotną rolę w modulacji odpowiedzi komórkowej wrodzonej i nabytej.
- W badaniach wykazano istotną rolę aktywnych metabolitów witaminy D w patogenezie RZS oraz układowych chorób tkanki łącznej. U pacjentów chorujących na RZS, układowe choroby tkanki łącznej, fibromialgię oraz chorobę zwyrodnieniową stawów stwierdza się statystycznie niższe surowicze stężenia witaminy D w porównaniu z populacją ogólną.
- U pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym i bólem w układzie ruchu wskazane jest systematyczne oznaczanie stężenia witaminy D w surowicy. Wyżej wymienione grupy pacjentów wymagają suplementacji wyższymi dawkami witaminy D w porównaniu z populacją ogólną. Konieczne są dalsze badania w celu oceny wpływu suplementacji (leczenia) witaminą D na aktywność zapalnych i nie-zapalnych chorób układu ruchu.
- U pacjentów w podeszłym wieku niedobór witaminy D oznacza gorszy stan funkcjonalny i gorszą równowagę (efekt: skłonność do upadków, złamania).
- Witamina D w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS) – poziom wit. D u chorych pacjentów jest zdecydowanie niższy niż w grupie kontrolnej. Pacjenci ci mają nie tylko wyższe dolegliwości bólowe, ale też istotne problemy w sferze emocjonalnej>
Czytasz abstrakt wykładu: Witamina D3 z perspektywy reumatologa
Kliknij, aby powiększyć infografikę