Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.11.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Niedawno w wysoko punktowanym czasopiśmie Chinese Medical Journal ukazała się praca potwierdzająca wysoką skuteczności dwulekowej terapii eradykacyjnej u pacjentów z niepowodzeniem pierwszej linii leczenia.

Badacze przeprowadzili prospektywne, randomizowane, wieloośrodkowe badanie typu non-inferiority. Do badania włączano pacjentów, u których pierwsza terapia eradykacyjna była nieskuteczna. 658 pacjentów zostało przydzielonych 1:1 do 2 grup: wysokodawkowej terapii podwójnej (esomeprazol 40 mg i amoksycylina 1000 mg 3 razy na dobę; grupa HDDT) lub terapii poczwórnej z bizmutem (esomeprazol 40 mg, cytrynian potasowo-bizmutowy 220 mg i furazolidon 100 mg 2 razy na dobę, w połączeniu z tetracykliną 500 mg 3 razy na dobę; grupa TFEB). Oba schematy stosowane były przez 14 dni. Pierwszorzędowym punktem końcowym był wskaźnik eradykacji H. pylori. Drugorzędowymi punktami końcowymi były odsetek działań niepożądanych, wskaźniki poprawy objawowej i adherence pacjentów.

Wyniki

Grupa HDDT osiągnęła wskaźniki eradykacji 75,4% i 81,3% określone odpowiednio na podstawie analizy ITT (wyników w grupach wyodrębnionych zgodnie z zaplanowanym leczeniem) i analizy PP (wyników w grupach wyodrębnionych zgodnie z protokołem badania). Wyniki te były porównywalne z osiągniętymi w grupie TFEB, odpowiednio: 78,1% i 85,1%. Dolna granica 95% przedziału ufności dla różnic w wynikach była wyższa w każdym typie analizy, niż wstępnie zdefiniowany margines non-inferiority, wykazując tym samym, że terapia podwójna była nie mniej>