Data publikacji 03.02.2022
Aktualizacja 25.02.2022

Lekarze są ekspertami w sprawach zdrowia. Jak pokazują przeprowadzone w Polsce badania, świadomość przedstawicieli ochrony zdrowia w dziedzinie skutków zdrowotnych zmian klimatycznych i zanieczyszczeń powietrza jest jednak niewystarczająca.

To bardzo niebezpieczne zjawisko dla środowisk medycznych, które w szczególności nie mogą utracić pozycji autorytetu w dziedzinie zdrowia. To właśnie od nich, a nie od dziennikarzy czy ekologów, chorzy powinni dowiadywać się jak smog wpływa na ich zdrowie. Oczywiście pacjenci dość często na wizycie potwierdzają prawdziwość zasłyszanych w mediach informacji na ten temat.

Tematy dotyczące ochrony klimatu naszej planety i indywidualnych działań na rzecz ochrony środowiska są bardzo modne w mass-mediach. Jednak zapracowani lekarze nie mają zazwyczaj czasu, by regularnie śledzić doniesienia medialne. Za sprawą Internetu pacjenci mają dziś dostęp do najnowszej wiedzy, co powoduje, że niekiedy mają oni większą świadomość szkodliwości zdrowotnej smogu niż lekarze. To bardzo niebezpieczne zjawisko dla środowisk medycznych, które w szczególności nie mogą utracić pozycji autorytetu w dziedzinie zdrowia. To właśnie od nich, a nie od dziennikarzy czy ekologów, chorzy powinni dowiadywać się jak smog wpływa na ich zdrowie. Oczywiście pacjenci dość często na wizycie potwierdzają prawdziwość zasłyszanych w mediach informacji na ten temat.

china_v1.jpg

Globalne ocieplenie stanowi wyzwanie dla współczesnego świata. Rodzi to także określone zadania dla środowisk medycznych. Powinny one dostrzegać zmiany epidemiologiczne w chorobach wektorowych, skutki zdrowotne upałów czy ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Potrzebna jest szybka poprawa sytuacji w tej dziedzinie i należy podjąć odpowiednie działania edukacyjne w tym zakresie. A lekarze powinni być awangardą w krzewieniu wiedzy o wpływie zmian klimatu i smogu na zdrowie.

Oceń materiał

0.0
/
5.0