Data publikacji 01.08.2024

Według raportu „Leki w środowisku- zagrożenia i wyzwania”, napisanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, ok. 60% Polaków wyrzuca farmaceutyki do zwykłego śmietnika na odpady zmieszane, a około 28% Polaków spłukuje je w domowej toalecie. W związku m.in. z niedostatkiem wiedzy na temat właściwej utylizacji niepotrzebnych leków czołowi gracze z branży farmaceutycznej – Grupa NEUCA i Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., wraz z aptekarzami łączą siły w ramach akcji „Leki do apteki”, żeby szeroko edukować w zakresie prawidłowej segregacji farmaceutyków.

Środowisko naturalne stale narażone jest na dopływ leków, które w sposób bezpośredni negatywnie oddziałują na wszystkie organizmy w nim bytujące.

Leki na wysypisku śmieci mogą stanowić poważne zagrożenie środowiskowe. Badania potwierdzają zanieczyszczenie gleby lekami. Stężenie wielu powszechnie stosowanych leków odnotowuje się także w wodzie pitnej – zarówno tej wodociągowej, jak i butelkowanej. Wbrew pozorom, nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu z tych substancji. Ponadto zawartość leków w wodzie może powodować poważne problemy dla wielu ekosystemów.

W raporcie „Leki w środowisku- zagrożenia i wyzwania” znaleźć można wnioski z badań dotyczących obecności leków w środowisku w Polsce i na świecie,  przegląd stanu wiedzy na temat stężeń pozostałości leków w środowisku oraz ich potencjalny wpływ na zdrowie ludzi i ekosystemy. Wskazano także na wskazania i możliwości ograniczenia przedostawania się leków do środowiska.

Pełen raport dostępy tu:

Strona internetowa akcji: lekidoapteki.pl

1720437204210.jpg