Data publikacji 29.03.2024
Czas czytania ok. 1 min

Od 1 kwietnia br. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Obwieszczenie refundacyjne zostało rozszerzone o dwa nowe wykazy G1 i G2 (tzw. polskie leki), na których blisko połowa to farmaceutyki produkowane przez Polpharmę. Celem wprowadzenia tzw. listy polskich leków jest zwiększenie bezpieczeństwa lekowego rodzimych pacjentów, udziału polskich medykamentów na rynku, a także obniżenie kosztów dla pacjentów.

Jakie korzyści dla pacjenta wynikają z umieszczenia produktu na tzw. liście polskich leków?

Na liście leków krajowych znajdują się 152 produkty Polpharmy. To blisko połowa wszystkich preparatów znajdujących się w tym wykazie. Pacjenci mają dostęp do tańszych leków, ponieważ NFZ dopłaca do nich teraz o 10% lub 15% więcej niż do ich zagranicznych odpowiedników. Dodatkowy upust w wysokości 10% dotyczy produktów zawartych w wykazie G1. Są to leki wytwarzane w kraju z wykorzystaniem substancji czynnej wyprodukowanej poza Polską oraz farmaceutyki wytworzone poza Polską, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w kraju. Z kolei upust 15%, dotyczy leków zawartych w wykazie G2. Są to leki wytwarzane w kraju z wykorzystaniem substancji czynnej wyprodukowanej w Polsce.

Umacnianie bezpieczeństwa lekowego w Polsce

Powyższe dopłaty do polskich leków w intencji resortu zdrowia mają zwiększyć zainteresowanie pacjentów preparatami wyprodukowanymi w kraju. Dzięki temu zwiększy się produkcja leków na terenie Polski. Jest to szczególnie>