Data publikacji 05.05.2025
Czas czytania ok. 1 min

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się pod hasłem „Razem dla bezpiecznej przyszłości”. Nie mogło więc zabraknąć głosu Polpharmy w tej ważnej dyskusji, która od 90 lat jest filarem bezpieczeństwa lekowego Polski,

Podczas panelu „Bezpieczeństwo i system ochrony zdrowia” podjęliśmy rozmowy na temat wyzwań stojących przed systemem ochrony zdrowia w kontekście niestabilnej sytuacji geopolitycznej i nowych, globalnych zagrożeń. Paneliści zastanawiali się, czy nasz system jest gotowy do funkcjonowania w warunkach kryzysowych i nieprzewidywalnych ale też czy Premier o tym wie.

Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Polpharmie, wskazała bardzo niepokojące: spośród 301 leków określonych jako krytyczne, jedynie 24% jest produkowanych w Polsce, a tylko 2% (6 leków) powstaje z użyciem krajowego API.

Jeśli Rząd rzeczywiście dąży do uniezależnienia się od dostaw najważniejszych leków z zagranicy podkreśliła konieczność koordynacji działań na poziomie całego rządu – nie tylko Ministerstwa Zdrowia. Jak zaznaczyła, kluczowa jest współpraca między resortami zdrowia, rozwoju, funduszy oraz obrony narodowej, koordynowane przez KPRM
„Potrzebujemy realnych, odważnych decyzji i działań na rzecz prawdziwego bezpieczeństwa lekowego w Polsce” – apelowała. Bez niezbędnych leków, nie będzie funkcjonowała ochrona zdrowia w Polsce.

Na te same potrzeby zwracał uwagę Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Podkreślił, że w obszarze bezpieczeństwa lekowego: „sukces przyjdzie tylko wtedy, gdy podejdziemy do polityki lekowej jako do spójnego systemu, obejmującego: badania i rozwój, nowoczesne technologie, odpowiedzialną politykę finansową oraz strategiczne wsparcie przemysłu farmaceutycznego – we współpracy z innymi sektorami, jak np. sektor wysokich technologii.” Podkreślił również niebezpieczne uzależnienie od leków importowanych.

Nasze działania i postulaty są jasne: tylko współpraca, systemowe podejście i odważne decyzje mogą zapewnić Polsce lekowe bezpieczeństwo – dziś i w przyszłości.

1745492927407.jpg