Data publikacji 03.07.2023
Czas czytania ok. 1 min

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność po raz kolejny uczestniczyć w gali finałowej dziesiątej edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Biorą w nim udział zespoły naukowców z polskich uczelni, instytutów badawczych i jednostek naukowych PAN.

Od lat jesteśmy partnerem konkursu organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna oraz fundatorem nagrody głównej i z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy wszystkie zgłoszone projekty. Cieszymy się, że odpowiadają one na aktualne potrzeby i pozwalają zobaczyć realny wpływ nauki na codzienne życie.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” został Zespół z Politechniki Poznańskiej za wynalazek: „Modułowa proteza ręki przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych do współpracy z kierownicą roweru lub hulajnogi”. Umożliwia on dobranie każdego członu protezy do indywidualnych potrzeb pacjentów, dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Nagrodę wręczył Krzysztof Kurowski, Doradca ds. Projektów Strategicznych R&D w Polpharmie oraz wiceprezes Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy.

Gali wręczenia nagród towarzyszyła debata „Pieniądze na innowacje. Jak polscy wynalazcy mogą przyciągać rodzimych i zagranicznych inwestorów? I czy polskie patenty mają szansę zdobywać świat?”, a także rozmowa z Wojciechem Murdzkiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnikiem rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

Chcesz wiedzieć więcej o nagrodzonych zespołach, wejdź na: Wynalazcy odebrali nagrody -