Obchodząca 20-lecie działalności Fundacja Naukowa Polpharmy pod koniec czerwca przyznała granty, stypendia oraz nagrody laureatom tegorocznych konkursów badawczych. Polpharma na rozwój projektów badawczych przeznaczyła już blisko 25 mln zł, przyznając od początku istnienia 78 grantów naukowych.

Podczas tegorocznej gali trzy granty o łącznej wartości 1 136 280 zł otrzymali: prof. Paweł Majak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zajmujący się analizą odpowiedzi zapalnej nabłonka nosa i komórek krwi na bodziec dysbiotyczny, prof. Rafał Pawliczak z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi, który szuka odpowiedzi na pytanie czy przyczyną astmy może być uboga, czy inna w składzie mikroflora jelitowa oraz dr Jerzy Kotlinowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zespół bada przyczyny pierwotnego zapalenia dróg żółciowych w modelach zwierzęcych.

Przyznano także 9 stypendiów doktorantom uczelni medycznych i CMKP oraz nagrodzono autorki najlepszych prac magisterskich z dziedziny farmacji w roku akademickim 2020/2021. Od 2006 roku, w którym wystartował program stypendialny Fundacja przeznaczyła na ten cel już 660 tys. zł. Z kolei na konkurs prac magisterskich blisko 100 tys. zł.

Efekty działań Fundacji przerosły moje najśmielsze oczekiwania – przyznał Jerzy Starak, założyciel i fundator Fundacji, podczas gali. Stworzyliśmy organizację, która wspiera realnie naukowców. Śmiało mogę powiedzieć, że to, o czym kiedyś marzyłem, stało się dzisiaj faktem.

W dziewiętnastu edycjach konkursu Fundacji Naukowej Polpharmy zgłoszono już blisko 700 projektów badawczych, a łącznie na działalność statutową Fundacji Polpharma przeznaczyła już ok. 27 milionów złotych.