Artur Mamcarz
prof. dr hab. n. med.
Artur Mamcarz
Data publikacji 02.03.2022
Czas czytania ok. 5 min

Skrót informacji

  • Leki diabetologiczne znajdują zastosowanie w leczeniu nie tylko cukrzycy. Kolejne badania znajdują nowe zastosowania dla analogów GLP-1 czy flozyn.
  • Badanie Wildina i współpracowników wykazało, że stosowanie semaglutydu pozwalało na średnio 14,9% redukcję masy ciała, podczas gdy średnia redukcja uzyskiwana w grupie placebo wynosiła 2,4% (różnica istotna statystycznie). Wykazano również wyraźną przewagę semaglutydu nad placebo w kontekście osiągania poszczególnych punktów końcowych badania. Badanie dot. skuteczności semaglutydu podawanego raz w tygodniu w leczeniu otyłości u pacjentów bez współistniejącej cukrzycy.
  • Zbadano skuteczność analogów GLP-1 w terapii niealkoholowego stłuszczenia wątroby.Wykazano, iż stosowanie semaglutydu w dawce 0.4 mg na dobę w porównaniu do placebo zwiększa szansę na wycofanie się zmian typowych dla NASH przy braku nasilenia procesów włóknienia.

Ostatnia dekada w farmakologii to przede wszystkich wielkie sukcesy nowych leków przeciwhiperglikemicznych. Zaczęło się od leków inkretynowych – inhibitorów DPP4 oraz analogów GLP-1, ostatnio bardzo dużo mówimy i piszemy o flozynach (inhibitorach SGLT-2). Mianownik jest jednak wspólny – skuteczność leków, które pierwotnie miały poprawić możliwości leczenia cukrzycy, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Na początku w przypadku analogów GLP-1 oraz flozyn zaobserwowano korzystne efekty w kontekście ryzyka sercowo-naczyniowego. Sukces diabetologów okazał się więc jednocześnie sukcesem kardiologów, a najbardziej sukcesem pacjentów. Flozyny kontynuują swój tryumfalny marsz w kardiologii, zdobywając kolejne przyczółki w terapii niewydolności serca – początkowo tej z obniżoną frakcją, obecnie również tej z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory serca (udowodnione dla empagliflozyny). To niesamowity przełom! Analogi GLP-1 znalazły z kolei zastosowanie w nieco innej dziedzinie medycyny – w farmakoterapii otyłości. W tym kontekście chcielibyśmy podzielić się z Państwem krótkimi przemyśleniami na temat trzech niedawno opublikowanych badań dotyczących semaglutydu.

Skuteczność semaglutydu – co pokazało badanie?

Wildin i współpracownicy na łamach New England Journal of Medicine opublikowali wyniki badania oceniającego skuteczność semaglutydu podawanego raz w tygodniu w leczeniu otyłości u pacjentów bez współistniejącej cukrzycy. Należy to bardzo wyraźnie podkreślić – omawiamy efekt leku pierwotnie zarejestrowanego do terapii cukrzycy, u pacjentów bez cukrzycy. W grupie kontrolnej>

Skuteczność analogów GLP-1 w terapii niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Czy jest lek na efekt jojo?