Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 12.04.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) począwszy od 2005 roku regularnie wydaje swoje zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u pacjentów z cukrzycą. Są one dla wielu lekarzy w Polsce wyznacznikiem właściwego prowadzenia terapii u tych chorych. W najnowszym numerze Clinical Diabetology ukazało się wydanie wytycznych na 2021 rok, które tym razem niesie kilka istotnych zmian. Wybrane z nich przedstawiamy poniżej.

HbA1c

Rekomendowanymi od lat badaniami służącymi w rozpoznawaniu cukrzycy są oznaczenie stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo i/lub doustny test tolerancji glukozy (OGTT). W wytycznych na rok 2021 pierwszy raz w Polsce dopuszczono możliwość rozpoznawania cukrzycy przy pomocy badania stężenia hemoglobiny A1c (HbA1C). Wartości HbA1C≥ 6,5% (48 mmol/mol) upoważniają do rozpoznania cukrzycy. W dokumencie zaznaczono jednakże, że badanie stężenia HbA1C może być przeprowadzane wyłącznie laboratoryjne za pomocą metod analitycznych certyfikowanych przez Narodowy Program Standaryzacji Hemoglobiny Glikowanej (National Glycohemoglobin Standardization Program (NGSP)). Metoda pomiaru stężenia HbA1C nie może być jednak używana w kilku wymienionych przypadkach takich jak anemia, ciąża, okres poporodowy, leczenie przy pomocy hemodializy, podawanie erytropoetyny, leków antyretrowirusowych lub infekcja HIV.

Testy przesiewowe

W zaleceniach podkreśla się również wagę testów przesiewowych, które pomagają wykrywać nie tylko cukrzycę, ale również stan przedcukrzycowy. Do tego celu rekomenduje się używanie oznaczenia stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo>

Farmakoterapia cukrzycy typu 2.

Aktywność fizyczna

Neuropatia