OZT – rosnący problem na świecie?
- Logo sekcji
W najnowszym numerze Gastroenterology ukazała się praca “Global Incidence of Acute Pancreatitis Is Increasing Over Time: A Systematic Review and Meta-Analysis”, która jest pierwszym przeglądem systematycznym i metaanalizą trendów epidemiologicznych ostrego zapalenia trzustki na świecie obejmującą okres ostatnich 56 lat.
Ostre zapalenie trzustki
Ostre zapalenie trzustki (OZT) to choroba układu pokarmowego, która rozwija się w wyniku zaburzenia mechanizmów hamowania aktywności enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki. Przedwczesna aktywacja enzymów w obrębie narządu prowadzi do jego uszkodzenia (często również okolicznych tkanek) i wyzwolenia silnej reakcji zapalnej.
Śmiertelność z powodu OZT wynosi ogółem od 1 do kilku procent, jednak wśród hospitalizowanych pacjentów z ciężkim przebiegiem, niewydolnością i martwicą trzustki - może sięgać 30%.
Częstość występowania OZT jest trudna do ustalenia. W wielu przypadkach, szczególnie w krajach o niskim standardzie opieki medycznej choroba może pozostać nierozpoznana. Szacuje się, że w różnych częściach świata zapadalność na OZT waha się w zakresie od 10 do 100 przypadków na 100 000 mieszkańców na rok.
W ok. 80% przypadków choroba jest następstwem kamicy żółciowej bądź spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Inne możliwe przyczyny to: podłoże metaboliczne (hiperkalcemia, hipertriglicerydemia), polekowe, autoimmunologiczne, powikłanie ECPW, urazy, infekcje lub przyczyny wrodzone i idiopatyczne.
Analiza
Autorzy pracy dokonali przeglądu baz MEDLINE (od roku 1946) i EMBASE (od 1974) pod kątem publikacji,>