Wilk w owczej skórze…?
- Logo sekcji
-
Ocena wpływ wyrobów tytoniowych typu „Heat not Burn” na układ oddechowy w porównaniu z papierosami konwencjonalnymi.
W jednym z ostatnich wydań Allergy z marca bieżącego roku zostało opublikowane badanie dotyczące oceny wpływu wyrobów tytoniowych typu heat‑not‑burn (HnB) na układ oddechowy w porównaniu z papierosami konwencjonalnymi (CC), łącząc dane z badania populacyjnego, modelu zwierzęcego oraz badań in vitro. Autorzy analizowali czynność płuc u uczestników kohorty Bialystok‑PLUS (650 osób niepalących, 293 palaczy CC i 49 użytkowników HnB), a także mechanizmy molekularne i komórkowe po ekspozycji na aerozol HnB i dym papierosowy.
W analizie nieskorygowanej nie wykazano istotnych różnic w podstawowych parametrach spirometrycznych między użytkownikami HnB, palaczami CC i osobami niepalącymi. Jednak w analizach podgrup stwierdzono, że młodsi użytkownicy HnB (<45 lat) oraz osoby z krótszym stażem palenia (<20 lat) już wykazują obniżenie FEV1, FVC i VC w porównaniu zarówno z niepalącymi, jak i palaczami CC. Po uwzględnieniu wieku i ekspozycji tytoniowej użytkownicy HnB mieli istotnie niższe FEV1 i FVC niż osoby niepalące, natomiast nie różnili się od palaczy CC, co sugeruje porównywalny poziom upośledzenia wentylacji.
W modelu myszy, po 16‑tygodniowej ekspozycji odpowiadającej wieloletniemu paleniu u ludzi, zarówno dym papierosowy, jak i aerozol HnB wywoływały zapalenie płuc oraz naciek komórek odpornościowych o podobnym nasileniu. Obie ekspozycje>