Od Redakcji
- Logo sekcji
Szanowni Państwo,
Mroźny luty mamy już za sobą. Lada moment zaczną kwitnąć tulipany a coraz cieplejsze promienie słońca przywołają wiosnę. Patrząc w stronę odnowy, ucieczki od zimowej szarości, w tym numerze Stetoskopu odchodzimy od tematów COVID-owych. Co proponujemy w marcu?
Migotanie przedsionków to najczęstsza tachyarytmia nadkomorowa. Czy u pacjentów z nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym tylko wartość ciśnienia tętniczego ma wpływ na ryzyko migotania przedsionków? Analizę związku pomiędzy nadciśnieniem tętniczym a występowaniem migotania przedsionków przedstawiono w pracy opublikowanej w marcowym numerze czasopisma Hypertension.
Czy benefity ze stosowania ramiprilu mogą utrzymywać się nawet po kilkudziesięciu latach? Prawie 30 lat od randomizacji pacjentów do badania AIRE (wpływ stosowania ACE-I na śmiertelność pacjentów z niewydolnością serca po świeżym zawale mięśnia sercowego) podjęto decyzję o ponownej ocenie wpływu stosowania ramiprilu w grupie pacjentów uczestniczącym w badaniu AIRE. To ewenement wśród badań klinicznych i prawdopodobnie najdłuższa obserwacja wpływu leku na rokowanie pacjentów.
Mimo olbrzymich nakładów i wielu badań nie jest znana etiologia choroby Alzheimera i nadal nie dysponujemy żadną terapią przyczynową ani modyfikującą przebieg choroby. Na łamach JAMA Network Open opublikowano badanie kliniczne, które wskazuje na potencjalny efekt agonistów dopaminy w redukcji objawów choroby Alzheimera.
W styczniu na łamach European Respiratory Journal ukazała się praca autorstwa pulmonologów, specjalizujących się w leczeniu astmy>