Od Redakcji
- Logo sekcji
Szanowni Państwo,
Pierwszy września za nami. Dzieci poszły do szkoły, co oznacza, że lato szybkimi krokami zbliża się ku końcowi. Słońce chowa się za chmurami a my wychodząc z domu często zabieramy ze sobą parasol. Deszczowa pogoda nie sprzyja jednak spacerom i w burzowe wieczory wolimy zostać pod dachem. Na szczęście w Stetoskopie, parafrazując słowa słynnego utworu, w trakcie deszczu nikt się nie nudzi. Po przerwie wakacyjnej wracamy do Państwa z kilkom interesującymi artykułami.
Przywykliśmy już do tego, że od czasu do czasu pojawiają się informacje na temat zależności, które zaskakują i zmuszają do szerszego spojrzenia na znane fakty. Coraz więcej danych wskazuje na to, że zakażenie drobnoustrojami może niekorzystnie wpływać na procesy odpowiedzialne za powstawanie miażdżycy i chorób z nią związanych. Czy istnieje związek między zakażeniem Helicobacter pylori, a ryzykiem wystąpienia zawału serca i udaru mózgu? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć metaanaliza opublikowana w ostatnim numerze Journal of Neurology.
Kryzys związany z wybuchem pandemii COVID-19 ogarnął cały świat i bez wątpienia odcisnął swoje piętno w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia. Wraz z upływającym czasem przybywa kolejnych danych naukowych nt. samego wirusa SARS-CoV-2 a także jednostki chorobowej COVID-19. Opublikowana niespełna kilka tygodni temu praca zbiorcza w European Respiratory Journal traktuje o relacji jakości powietrza>