Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.09.2022
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Analiza ryzyka sercowo-naczyniowego u osób z bardzo wysokim stężeniem HDL

Analizując wytyczne kardiologicznych towarzystw naukowych, można zauważyć, że monitorowanie stężenia HDL przestaje mieć większe znaczenie w określaniu ryzyka sercowo-naczyniowego pacjentów, i jest zastępowane stężeniem cholesterolu nie-HDL. Wiemy, że niskie stężenie HDL zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe, a jak to jest z wysokim i bardzo wysokim stężeniem HDL?

W dniu 15 marca 2022 roku, na łamach czasopisma The American Journal of Cardiology opublikowano wyniki badania, w którym oceniano wpływ bardzo wysokiego stężenia HDL na ryzyko sercowo-naczyniowe.

W tym prospektywnym, kohortowym badaniu wzięło udział 415 416 osób w wieku od 37 do 73 lat, których dane medyczne i genetyczne zawarte były w bazie UK Biobank. Dane osób zostały następnie powiązane z danymi zawartymi w bazie Hospital Episode Statistics, zawierającej szczegółowe informacje na temat przyjęć do szpitali na terenie Wielkiej Brytanii.

W chwili włączenia do badania pacjenci nie mogli mieć rozpoznanych przewlekłych zespołów wieńcowych. Uczestników podzielono na grupy w zależności od stężenia HDL: ≤30 mg/dl, >30 i ≤40 mg/dl, >40 i ≤60 mg/dl, >60 i ≤80 mg/dl, oraz >80 mg/dl. Dodatkowo analizie poddano osoby ze stężeniem HDL >100 mg/dl. Grupę osób ze stężeniem HDL >40 i ≤60 mg/dl uznano za grupę kontrolną. Punktami końcowymi badania był zgon>