Opis
Dane kliniczne:
Pacjent z niewydolnością serca
Rozpoznanie główne:
Dwupłatkowa zastawka aortalna ze złożoną wadą i obukomorową ciężką dysfunkcją serca
Poruszane zagadnienia echokardiograficzne:
Echokardiografia przezklatkowa
Echokardiografia obciążeniowa
Echokardiografia trójwymiarowa
Ocena funkcji skurczowej lewej komory
Ocena funkcji skurczowej prawej komory
Ocena odkształcenia podłużnego i radialnego
Ocena zwężenia zastawki aortalnej
Ocena niedomykalności aortalnej
Ocena po wymianie zastawki aortalnej
Poziom zaawansowania:
Zaawansowany
Aktualizacja:
W wytycznych ESC opublikowanych w 2025 roku algorytm postępowania w niedomykalności aortalnej uległ modyfikacji:


Prowadzący
-
Tomasz Kukulski
I Katedra i Klinika Kardiologii, Wad Wrodzonych i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Rozwiń
- Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii.
- Adiunkt I Katedry i Kliniki Kardiologii, Wad Wrodzonych i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wieloletni pracownik Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z ogromnym dorobkiem naukowym i doświadczeniem klinicznym.
- Jest współautorem i autorem ponad 100 prac oryginalnych, rozdziałów, artykułów poglądowych oraz dokumentów szkoleniowych i rekomendacji.
- Cykl artykułów rekomendujących wydanych pod auspicjami Polskiego Forum Obrazowania dotyczy min. oceny żywotności mięśnia sercowego, chorób osierdzia, wad zastawkowych, guzów serca, oceny serca niewydolnego i przeszczepionego, kwalifikacji do terapii resynchronizującej.
- Od wielu lat prowadzi aktywną działalność dydaktyczną w ramach kursów, szkoleń i warsztatów z echokardiografii przezklatkowej i przezprzełykowej organizowanych przez sekcję Echokardiografii PTK , Polską Szkołę Echokardiografii oraz Śląskie Centrum Chorób Serca.
- W latach 1999 -2001 odbył staże naukowe na Uniwersytecie Medycznym Linkoping w Szwecji oraz na Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii.
- Przewodniczący Sekcji Wad Zastawkowych PTK w latach 2011-2013.
- Członek zarządu sekcji Echokardiografii PTK w czasie 2 kadencji 2007-2011.
- Od 2000 r jest koordynatorem pracowni Echokardiografii dorosłych w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, która w 2008 roku, uzyskała akredytacje pracowni najwyższej referencyjności (klasy C) przyznaną przez Sekcję Echokardiografii PTK.
- W 2004 r jako jeden z pierwszych Polsce kardiologów uzyskał certyfikat European Association of Echocardiography w zakresie echokardiografii przezklatkowej.
- Jest recenzentem czasopism krajowych: Kardiologia Polska kardiochirurgia Polska i zagranicznych: European Heart Journal, American Journal of Cardiology.
- Od 2000 r regularnie wygłasza wykłady i prowadzi sesje jako zaproszony wykładowca podczas zagranicznych kongresów , konferencji i sympozjów ( kongres EUROECHO, kongres ESC, sympozjum Doppler Myocardial Imaging( Leuven -Belgia), oraz wykłady podczas lokalnych konferencji w Mediolanie, Kijowie, na Uniwersytecie Sanforda w Sioux Fall (USA).
- Lubi spędzać czas aktywnie: jogging, żeglarstwo, narty, wspinaczka W wolnym czasie słucha, jazzu Interesuje się malarstwem i architekturą.
- W ramach uczestnictwa w Eurpoejskich Kongesach Kardiologicznych wziął udział w rejsie Darem Młodzieży do Amsterdamu w roku 2013 oraz Zawiszą Czarnym – do Sztokholmu w 2011.
Zobacz wszystkie materiały