Zmiana stylu życia u osób starszych a ryzyko sercowo- naczyniowe – czy jest sens?
- Logo sekcji
Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi zdrowy styl życia wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia choroby naczyń wieńcowych i udarów mózgu zarówno u pacjentów pierwotnie zdrowych jak i tych leczących się na nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię. Wskazuje się na korzyści wynikające ze stosowania specjalnych diet, takich jak np. dieta śródziemnomorska, czy wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych. Z wszystkich tych obserwacji płynie wniosek, że terapeutyczne podejście do pacjenta powinno być kompleksowe a zmiana stylu życia powinna odbywać się nie na jednej a na wielu płaszczyznach jednocześnie. Pojawia się jednak pytanie, czy taka zmiana w stylu życia jest również skuteczna na późniejszych etapach życia tj. w grupie pacjentów starszych?
Odpowiedź na to zagadnienie próbują przybliżyć autorzy badania Finnish Geriatric Intervention Study to Prevent Cognitive Impairment and Disability (FINGER), którego wyniki zostały opublikowane i omówione w najnowszym wydaniu European Heart Journal.
Badanie pierwotnie było zaprojektowane celem sprawdzenia wpływu wielopłaszczyznowej zmiany stylu życia u starszych pacjentów na ryzyko wystąpienia demencji. Ponieważ czynniki ryzyka wystąpienie demencji oraz czynniki ryzyka zdarzeń sercowo- naczyniowych są w większości podobne, zdecydowano się w badaniu uwzględnić również wpływ wspomnianej zmiany stylu życia na ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo- naczyniowych i mózgowych. Do badania włączono 1259 pacjentów w wieku 60-77 lat a następnie zrandomizowano do dwóch grup:>