Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.02.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wyprysk rąk jest chorobą, która szczególnie często występuje w zawodach związanych z opieką zdrowotną, przemysłem spożywczym, czy sprzątaniem. Są to grupy zawodowe, w których wymagane jest noszenie rękawiczek ochronnych, szczelnie izolujących skórę.

Najnowsze wyniki badań pokazują, że ponad 50% wszystkich pacjentów z egzemą rąk ma skórę dłoni skolonizowaną przez bakterie Staphylococcus aureus, które mogą wywierać szkodliwy wpływ na skórę rąk. W prezentowanym badaniu pt. Wearing Occlusive Gloves Increases the Density of Staphylococcus aureus in Patients with Hand Eczema, dokonano oceny wpływu noszenia rękawiczek ochronnych na kolonizację skóry rąk przez Staphylococcus aureus u pacjentów z wypryskiem rąk.

Grupa pacjentów z wypryskiem rąk o skali nasilenia choroby od umiarkowanego do bardzo ciężkiego została zakwalifikowana do badania. Kryteria wyłączenia z badania: ciąża, karmienie piersią, stosowanie antybiotyków ogólnoustrojowych lub stosowanych miejscowo na skórę dłoni w ciągu 4 tygodni przed uczestnictwem w badaniu.

Dodatkowo, zakwalifikowani do badania pacjenci byli zbadani przez dermatologa, który ocenił cechy wyprysku rąk (kontaktowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, hiperkeratotyczne, ostre nawrotowe pęcherzowe zapalenie skóry czy wyprysk atopowy) oraz wcześniejszy przebieg choroby.

Uczestnicy badania zostali poproszeni, aby nie stosowali mycia rąk preparatami na bazie alkoholu w dniu uczestnictwa w badaniu, natomiast zwykłe mycie rąk było dozwolone.

Wymazy ze skóry rąk w celu określenia kolonizacji Staphylococcus>