Data publikacji 30.04.2024
Czas czytania ok. 1 min

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego starzenia się. Badania pokazują też, że ogromne znaczenie ma kontakt seniorów z naturą, ponieważ wpływa nie tylko na sprawność fizyczną, ale też i na lepsze zdrowie psychiczne. Dla zdrowia osób starszych aktywność fizyczna wśród natury jest po prostu zdrowa. Problemem może być brak dostępu do terenów zielonych czy tzw. niebieskich (wybrzeże, rzeka, jezioro). Tymczasem osoby mieszkające w bardziej zielonych dzielnicach doświadczały mniejszego spadku aktywności fizycznej niż te mieszkające w mniej zielonych obszarach.

Zachowanie fizycznej i psychicznej funkcji w późniejszym wieku jest ważną częścią „aktywnego starzenia się” (World Health Organisation, 2002) poprzez zdolność do utrzymania niezależności. Ważne, żeby taką aktywność wdrożyć jak najwcześniej, żeby wyprzedzić spadek aktywności w ogóle. I nie chodzi tu o sport wyczynowy, ale o spacery, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, żeglarstwo, wyprawy w góry i wiele innych. Nawet spacery z psem sprzyjają zdrowiu, co wykazano w stosownym badaniu. W innych badaniach wykazano także korzystny wpływ uprawy ogródka na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W we wnioskach z licznych badań podkreśla się także społeczną wagę aktywności w naturze, ponieważ sprzyja ona kontaktom towarzyskim, co z kolei zapobiega osamotnieniu osób starszych. Z kolei aktywność w przestrzeni zamkniętej, choć także pozytywna, ma jednak mniejsze przełożenie na>