Data publikacji 24.03.2023
Czas czytania ok. 3 min

DSC_4998.JPG4 marca  w Poznaniu odbyła się pierwsza konferencja Women in Med organizowana przez Fundację Kobiety Medycyny. O czym dyskutowano? O wszystkim, co ma znaczenie dla kobiet pracujących w medycynie. Duże poruszenie wywołał m.in. temat wypalenia zawodowego, przedstawiony przez prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska ale też kobiecego przywództwa, o którym mówiła m.in. Henryka Bochniarz. Przykłady kobiet, które miały i mają wpływ na zmianę w medycynie wzbudziły aplauz. O przyszłości, ale też coraz bardziej o teraźniejszości mówiono w bloku poświęconym nowym technologiom w medycynie.

Oddając głos dr Agnieszce Graczyk-Szuster, pomysłodawczyni i organizatorce konferencji:

Skąd dobór tematów poruszonych na konferencji

Tematyka wydarzenia objęła najbardziej aktualne i absorbujące tematy w ochronie zdrowia. Konferencja podzielona była na 3 bloki tematyczne; przywództwo, psychologia i nowe technologie w medycynie.

Temat przywództwa został umieszczony w programie, by zachęcić kobiety do sięgania po stanowiska liderskie, dyrektorskie itp. W medycynie wciąż w większości zarządzają panowie. Temat wypalenia zawodowego jest coraz częściej poruszany w kontekście nadmiaru godzin pracy, stresu w pracy związanego z nieustannym przebywaniem z osobami chorymi. W Polsce jest zaniedbany. Mało jest danych na ten temat. Nowych technologii w medycynie nie można uniknąć i musimy więcej i szerzej o tym mówić. Wiele osób nie chce wdrażać nowych technologii>