Artur Mamcarz
prof. dr hab. n. med.
Artur Mamcarz
Marcin Wełnicki
dr n. med.
Marcin Wełnicki
Data publikacji 02.06.2022
Czas czytania ok. 9 min

Podejmijmy ciekawą dyskusję na temat mięśniowych powikłań stosowania statyn. A może pewnych objawów nietolerancji? Właśnie, samo zdefiniowanie tego problemu nie jest łatwe, mimo iż przecież wszyscy doskonale wiemy, że statyny mogę powodować dolegliwości ze strony układu mięśniowego. Wiemy również, że wysiłek fizyczny jest podstawą postępowania niefarmakologicznego w przypadku każdego schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wysiłek fizyczny poniekąd szyty na miarę, to prawda, jednak zawsze jakikolwiek – zalecenie klasy IA. Czy więc na tej płaszczyźnie – wysiłek fizyczny i statyny, może dochodzić do niekorzystnej interakcji?

Ten temat był przedmiotem naszej dyskusji w ramach sesji Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej podczas 25 Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Wysiłku Fizycznego PTK pod koniec maja 2022 roku. W ramach niniejszego felietonu chcielibyśmy podzielić się z Państwem częścią naszych przemyśleń i wniosków.

Czym jest SAMS?

Wiemy już, że nietolerancja statyn jako taka, jako ogólne zjawisko, występuje rzadziej, niż się dotychczas przypuszczało. Dotyczy około 9% pacjentów przewlekle stosujących tę grupę leków … warto podkreślić, że na potencjalny brak tolerancji NIE wpływa czas ich stosowania. To bardzo ciekawy i ważny wniosek z metaanalizy Bytyçi i współpracowników.

Rzeczywiście jednak znaczenie ma:

  • aktywność fizyczna (wzrost względnego ryzyka wystąpienia nietolerancji o ok 23%), otyłość (wzrost o około 30%),
  • wysoka dawka leku (wzrost o blisko 40%),
  • zaawansowany wiek pacjenta (przy ≥ 65>

Ryzyko SAMS – punktowa ocena ryzyka

Podejrzewasz SAMS? Co robić?