Oskar Luty
mec.
Oskar Luty
Data publikacji 09.04.2021
Czas czytania ok. 5 min

Skrót informacji

Na skutek zmian przepisów z lipca 2020 r., od 1 stycznia 2021 r. w ramach platformy P1 możliwe będzie wystawianie recept elektronicznych dla uprawnionych pacjentów na leki z „listy 75+” również przez lekarzy (w tym okulistów) oraz pielęgniarki, udzielających specjalistycznych świadczeń finansowanych przez NFZ w placówkach AOS oraz szpitalach. Receptę taką będzie mógł wystawić  także lekarz (w tym okulista) w ramach finansowanego przez NFZ świadczenia szpitalnego, dla pacjenta kończącego hospitalizację („pacjenta wychodzącego”). Warunkiem wystawienia recepty „75+” będzie uprzednia elektroniczna weryfikacja przepisanych dotychczas pacjentowi i zrealizowanych przez niego recept, w celu zapewnienia bezpieczeństwa terapii.

Do tej pory leki takie mogli przepisać wyłącznie lekarze i pielęgniarki POZ. Recepta na leki z listy „75+” daje uprawnionym pacjentom możliwość bezpłatnego nabycia leków określonych w wykazie refundacyjnym, publikowanym co 2 miesiące przez Ministra Zdrowia. Do leków tych należy wiele preparatów okulistycznych, takich jak m.in. Xaloptic, Xaloptic Free, Xaloptic Combi, Bimican, Bimifree, Bimifree Combi, Briglau PPH, Briglau Free, Nodom, Nodofree, Nodom Combi, Nodofree Combi.

Regulacje prawne, dotyczące „listy 75+” zostały ostatnio poddane istotnej reformie, która doprowadziła do rozszerzenia katalogu pracowników medycznych uprawnionych do przepisania recepty na leki z „listy 75+”.

Jak było przed lipcem 2020?

Przepis art. 43a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (u.ś.o.z.) stanowi, że „świadczeniobiorcom po ukończeniu 75. roku życia, przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, ustalonym w sposób określony w ust. 2, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa”.

Przepis ten został wprowadzony do u.ś.o.z. w 2016 r. i stanowi podstawę zaopatrzenia świadczeniobiorców spełniających kryteria wiekowe w leki z tzw. „listy 75+”. Sensem tego przepisu było i jest zapewnienie starszym pacjentom bezpłatnego dostępu do często stosowanych leków.

Możliwość wystawienia recept „75+” ograniczała się jednak wyłącznie do lekarzy i pielęgniarek POZ.

Najnowsze>

Korzyści z najnowszych zmian w ustawie

Nowa rzeczywistość w skrócie