Adam Stępień
prof. dr hab. n. med.
Adam Stępień
Data publikacji 02.03.2022
Czas czytania ok. 5 min

Skrót informacji

  • Publikowane badanie wskazuje na mniejsze ryzyko udaru nawrotowego u pacjentów przyjmujących długotrwale cDAPT w porównaniu z osobami przyjmującymi aspirynę lub klopidogrel w monoterapii.
  • Aktualne wytyczne American Heart Association dotyczące zapobiegania udarom mózgu odnoszą się do stosowania cilostazolu oprócz aspiryny lub klopidogrelu w długotrwałym leczeniu jako klasa zaleceń IIb (poziom dowodu C-LD) dla pacjentów ze zwężeniem tętnic domózgowych przekraczającym 50%. Wskazane są dalsze badania przed szerokim rozpowszechnieniem w praktyce klinicznej opisanej strategii.
  • Obecne badanie dowodzi, że stosowanie cilostazolu w ramach długookresowej profilaktyki wtórnej jest metodą bezpieczną i korzystną zwłaszcza dla pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotu udaru mózgu (zdefiniowanych jako osoby z co najmniej 50% zwężeniem tętnicy zewnątrz- lub wewnątrzczaszkowej lub z dwoma dodatkowymi czynniki ryzyka chorób sercowo - naczyniowych), szczególnie gdy zaczął się co najmniej 2 tygodnie po udarze.

Zapobieganie nawrotom udaru

Udar nawrotowy jest częstym, powodującym znaczną niepełnosprawność zdarzeniem po udarze niedokrwiennym. Wiele dotychczas przeprowadzonych badań wykazało skuteczność leków przeciwpłytkowych do zapobiegania nawrotom udarów po udarze niedokrwiennym  powstałym z przyczyn innych niż sercowo-zatorowe. Opcje leczenia przeciwpłytkowego w celu zapobiegania nawrotom udaru obejmuje aspirynę (50 mg do 325 mg dziennie), połączenie aspiryny w małych dawkach i klopidogrelu. Wykazano, że aspiryna zmniejsza ryzyko nawrotu udaru mózgu o około 23% w porównaniu z placebo. Badania nad klopidogrelem ujawniają dodatkowe 8% względnego zmniejszenia ryzyka nawrotu udaru mózgu w porównaniu z aspiryną wśród pacjentów po udarze. Chociaż połączenie dwóch leków przeciwpłytkowych o różnych mechanizmach działania może skuteczniej zapobiegać nawrotom udaru mózgu niż jeden lek, to może dojść do zwiększonego ryzyka krwawienia w tym śmiertelnego krwawienia wewnątrzczaszkowego. Dowiedziono, że w grupie pacjentów z udarem mózgu z wieloma czynnikami ryzyka, dodanie aspiryny do klopidogrelu nie jest bardziej skuteczne niż sam klopidogrel, ale istotnie zwiększa częstość krwawień. Z tego powodu leczenie to zalecane jest w tej grupie chorych rzadko.

Leczenie profilaktyczne udaru – najnowsze badanie

W opublikowanym obecnie badaniu klinicznym ocenie poddano związek pomiędzy czasem jaki upływa od wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu i rozpoczęciem długotrwałej podwójnej terapii przeciwpłytkowej opartej na cilostazolu (cDAPT), w połączeniu z aspiryną lub klopidogrelem, a wystąpieniem>

Cilostazol i długookresowa profilaktyka