Kamil Janeczek
dr n. med.
Kamil Janeczek
Andrzej Emeryk
prof. dr hab. n. med.
Andrzej Emeryk
Data publikacji 09.02.2024
Czas czytania ok. 11 min

Wstęp

Nebulizacja, zwana przez niektórych królową terapii inhalacyjnej, jest metodą dostarczania leku w postaci aerozolu do układu oddechowego w celu działania miejscowego, jak również systemowego. Metoda ta nie wymaga od chorego koordynacji manewrów oddechowych (jak w przypadku inhalatorów ciśnieniowych dozujących) ani wkładu wysiłkowego w fazie wdechowej (jak w przypadku inhalatorów suchego proszku), dlatego też znajduje zastosowanie w takich grupach chorych, jak: dzieci, osoby starsze, niewspółpracujące czy ze złą koordynacją ruchową (1). Nebulizacja jest jedną z najbezpieczniejszych metod podawania leków bezpośrednio do miejsca objętego procesem chorobowym (układu oddechowego) ‒ umożliwia precyzyjne obliczenie właściwej dawki leku. Poza przeciwwskazaniami dotyczącymi samych leków (nadwrażliwość na lek) nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania dla nebulizacji (2).

Nebulizator to inhalator generujący aerozol w wyniku mechanicznego rozproszenia leku znajdującego się w fazie ciekłej (zawiesina, roztwór). Najczęściej wykorzystywanymi w praktyce nebulizatorami są nebulizatory pneumatyczne oraz siateczkowe pracy ciągłej (rycina 1).

Chmurę aerozolową wychodzącą z nebulizatora opisuje kilka parametrów, dających lekarzowi istotną informację o rodzaju i jakości aerozolu leczniczego:

  • MMAD ‒ średnica aerodynamiczna cząstki odpowiadająca medianie rozkładu masowego, tj. parametr informujący
    o  średniej wielkości cząstek w danym aerozolu. Im mniej-sza MMAD, tym drobniejszy aerozol, a tym samym większa szansa na zdeponowanie leku w dolnych drogach oddechowych (rycina 2);
  • FPF ‒ frakcja cząstek drobnych, tj. mniejszych od>

Racjonalny wybór nebulizatora

Racjonalny wybór techniki inhalacji

Racjonalny wybór preparatu budezonidu

Podsumowanie