Anna Robak-Reczek
Anna Robak-Reczek
Data publikacji 08.05.2021
Czas czytania ok. 3 min

Purple Day (Lawendowy Dzień), którego pomysłodawczynią jest dziewięciolatka Cassidy Megan, chora na epilepsję. Wybrała kolor smutku i samotności, bo Światowy Dzień Epilepsji ma zwrócić uwagę na problemy osób, zmagających się z tą chorobą i podniesienie świadomości społecznej na ten temat. Jak przekonujemy się ostatnio – dziewczynki mają moc, słuchajmy ich!

W dziele "Człowiek – geniusz" (1986) Lombroso przedstawił śmiałą tezę – w padaczce widział genezę geniuszu. Przytoczył wiele przykładów, od Mahometa poczynając. Zauważył, że częstość występowania padaczki u wielkich ludzi jest tak znaczna, że być może to ona przyczynia się do geniuszu. Teorie Lombroso nie obroniły się, jednak zwrócił on uwagę na korelację między chorobami neurologicznymi i psychiatrycznymi a występowaniem nadzwyczajnych zdolności1. Trzeba przyznać, że wiele osób z epilepsją miało pełne, twórcze życie, jednak raczej pomimo choroby, niż dzięki niej.

Choroba ta rzadko przynosi olśnienia, częściej jest źródłem cierpienia, wstydu, obniżonego nastroju. Chorzy są często stygmatyzowani, wciąż borykają się z niezrozumieniem - potrzebują sojuszników. Współcześni lekarze dysponują lekami, które mogą pomóc opanować napady epilepsji lub zmniejszyć ich częstotliwość, poprawiając jakość życia pacjentów. Tak, by mogli tworzyć, pracować, rozwijać naukę. Nie każdy pacjent z padaczką to geniusz, ale każdy, dzięki odpowiedniej terapii, może w pełni wykorzystać>