Zawał serca i co dalej?
Skrót informacji
- Czynniki ryzyka zawału serca u młodych to – wiek, płeć męska, nikotynizm, wysokie wartości ciśnienia tętniczego i dyslipidemia. W 2021 roku w karcie SCORE stężenie cholesterolu całkowitego zastąpiono stężeniem cholesterolu nie-HDL.
- Oznaczenie pełnego lipidogramu u pacjentów zwiększa szansę szybszego wykrycia nie tylko dyslipidemii jako takiej, ale także różnych postaci zaburzeń uwarunkowanych genetycznie.
- Z badania Haugel-Moreau wynika, iż FH w przypadku młodych pacjentów z zawałem serca może występować ponad 30-krotnie częściej niż w populacji ogólnej. Praktyczny wniosek dla klinicystów jest taki, iż każdy młody pacjent z zawałem serca powinien być analizowany pod tym kątem – sam pacjent, a także jego wstępni i zstępni.
- Badania pokazują, że pacjenci po zawale odstępują od terapii lub nie mają wystarczających informacji o leczeniu i rehabilitacji. Konieczne jest także modyfikowanie przez lekarzy POZ terapii zaproponowanej w dniu wypisu po skutecznie leczonym zawale np. zwiększenie dawki statyny lub wdrożenie leczenia skojarzonego dyslipidemii, zwiększając dawki beta-adrenolityku czy dostosowanie schematu leczenia przeciwpłytkowego do nowych okoliczności klinicznych.
Zawał serca wydaje się być jednostką chorobową ... oswojoną. W zasadzie każdy przedstawiciel medycyny zdaje sobie sprawę, jak najczęściej dochodzi do zawału serca, jakie są podstawowe czynniki ryzyka jego wystąpienia czy wreszcie jak wygląda jego typowa kliniczna manifestacja – ból w klatce piersiowej. Ten klasyczny objaw został zresztą pięknie opisany już w osiemnastym wieku przez Williama Heberdena starszego, a sam opis nie stracił na aktualności do dziś. Gniotący, rozlany ból za mostkiem, promieniujący do żuchwy i lewego barku, występujący w związku z wysiłkiem fizycznym lub stresem, ustępujący po podaniu nitrogliceryny … według czwartej uniwersalnej definicji zawału serca, jeśli typowym dolegliwościom towarzyszy uwolnienie enzymów martwicy miokardium lub/i typowe zmiany w EKG, rozpoznajemy ostry zespół wieńcowy.
Nie zawsze jest łatwo
Ten idealny układ nie spełnia się jednak za każdym razem. Wzrost stężenia troponin sercowych może mieć miejsce przecież w wielu innych stanach, zwłaszcza w przypadku ultraczułych oznaczeń – w przebiegu zaostrzenia niewydolności serca, napadu tachyarytmii, zatorowości płucnej … zmiany w EKG nie muszą być typowe, zamiast bólu pacjent może zgłaszać duszność – te nietypowe dolegliwości wieńcowe są tym częstsze, im starszy jest pacjent. A jak wygląda zawał serca u młodego człowieka? I czemu w ogóle ma miejsce? Klasyczne czynniki ryzyka są nam doskonale znane>