Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 08.04.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Dyspepsja czynnościowa jest jednym z najczęściej występujących schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Stanowi ponad 50% przypadków przewlekłej dyspepsji i prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia pacjentów. Jedną z przyczyn występowania dyspepsji czynnościowej są zaburzenia sensoryczne i motoryczne żołądka związane z upośledzeniem przekazywania bodźców włóknami nerwów błędnych.

U większości pacjentów z dyspepsją czynnościową stosuje się leczenie objawowe. Ponieważ wiele terapii wykazuje niską skuteczność i niekorzystny profil bezpieczeństwa, każda nowa opcja terapeutyczna budzi duże zainteresowanie.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie American Journal of Gastroenterology zbadano skuteczność przezskórnej usznej stymulacji nerwu błędnego (transcutaneous vagus nerve stimulation, taVNS) w leczeniu dyspepsji czynnościowej.

Wykorzystany przezskórny stymulator nerwu błędnego składa się z niewielkiego (wielkości telefonu komórkowego) urządzenia wysyłającego impulsy elektryczne, oraz połączonej z nim elektrody w kształcie klipsa przypinanego do ucha. Elektrodą impulsy są przenoszone przez skórę do gałęzi nerwu błędnego.

W badaniu wzięło udział 300 pacjentów z dyspepsją czynnościową zdiagnozowaną zgodnie z Kryteriami Rzymskimi IV i z nasileniem objawów ocenianych w oparciu o FD Symptom Diary score ≥10 (FDSD).

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup: poddawanych stymulacji o częstotliwości 25 Hz (grupa V25), 10 Hz (grupa V10) lub stymulacji „pozornej” (grupa kontrolna). Różnica polegała na umiejscowieniu klipsa elektrody – w grupach z aktywną stymulacją na skrawku ucha,>