Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.05.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Ze względu na znacznie zwiększającą się częstość występowania krótkowzroczność może stać się najczęstszą przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia wzroku oraz ślepoty w Europie, jeśli nie zostaną podjęte działania. Biorąc pod uwagę powagę tej sytuacji Europejskie Towarzystwo Okulistyczne (SOE) zaktualizowało zalecenia dotyczące postępowania w krótkowzroczności. W pracę nad tym dokumentem zaangażowani byli również eksperci i europejscy członkowie Międzynarodowego Instytutu Krótkowzroczności (IMI). Zalecenia zostały opublikowane w marcu 2021 r. w European Journal of Ophthalmology.

Pełna treść publikacji dostępna jest pod linkiem: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1120672121998960

Strategia zapobiegania i spowolnienia progresji krótkowzroczności obejmuje: zmianę stylu życia, optymalizację czynników środowiskowych, metody optyczne oraz leczenie farmakologiczne.  Istnieją wysokiej jakości dowody na to, że wszystkie metody spowalniają rozwój lub progresję krótkowzroczności, chociaż skuteczność jest różna dla różnych interwencji.

Profilaktyka

Najważniejszym aspektem jest zidentyfikowanie dzieci z wysokim ryzykiem wystąpienia krótkowzroczności i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Krótkowzroczność częściej zdarza się u osób z wrodzonymi predyspozycjami do tej wady - jeśli występuje ona u obydwojga rodziców, to ryzyko u ich dzieci wzrasta sześciokrotnie.

Istotnym czynnikiem ryzyka krótkowzroczności jest praca wzroku w bliskiej odległości – czytanie, korzystanie z urządzeń ekranowych.

Krótkowzroczność jest silnie związana ze wzrostem długości osiowej gałki ocznej i dlatego ten parametr pozwoli również zidentyfikować dzieci z wysokim ryzykiem.

Wykazano, że długość osiowa gałki ocznej >23,07 mm u dzieci w wieku>