Piotr Chwaleba
Piotr Chwaleba
Data publikacji 05.09.2023
Czas czytania ok. 8 min

Skrót informacji

  • Środowiska medyczne są grupą szczególnie narażoną na wypalenie zawodowe. W badaniu przeprowadzonym w Łodzi nawet 62% lekarzy zauważyło u siebie objawy wypalenia.
  • Wypalenie zawodowe jest stanem emocjonalnego, psychicznego i fizycznego WYCZERPANIA, spowodowanego przez długotrwałe zaangażowanie w sytuacje, które są obciążające pod względem emocjonalnym. Jest to reakcja organizmu na pracę, która wymaga emocjonalnego zaangażowania i odpowiedzialności.
  • Osoby  młodsze, kobiety, osoby samotne oraz lepiej wykształcone są bardziej podatne na wypalenie zawodowe.
  • Przeciwdziałanie wypaleniu polega przede wszystkim na zachowaniu balansu między pracą a życiem prywatnym, regularne dobre kontakty społeczne, umiarkowana aktywność fizyczna ale też stawianie pracy realnych oczekiwań, nie przyjmowanie nadmiernej odpowiedzialności za to, co nie leży w zakresie zawodowych możliwości.
  • Ważne jest właściwe pojmowanie empatii, polegające na rozumieniu czyichś emocji (np. pacjenta), ale nie przeżywanie ich wspólnie.

Cykl: Wypalenie zawodowe

Rozmowa z Piotrem Chwalebą, psychologiem, ekspertem m.in. w zakresie funkcjonowaniu w stresie i radzenia sobie z frustracją.

Do czego potrzebna nam jest satysfakcja z pracy? W ogóle - jest potrzebna?

Temat satysfakcji z pracy jest trochę bardziej złożony. Najczęściej bywa tak, że niektóre elementy pracy, czy też szerzej środowiska zawodowego, są dla nas satysfakcjonujące, a inne nie. Mało tego, mogą być źródłem frustracji. Ponadto trochę inne czynniki oddziałują na osobę, która ma własną firmę i pracuje „na swoim”, a inne w wypadku „najemników”, którzy oferują swoje usługi w formie pracy. Niezależnie od tego czy ta praca świadczona jest w ramach umowy o pracę, zlecenia, czy też jakiej formie kontraktu. W wypadku „najemników”, bardziej adekwatnym od satysfakcji, wydaje się być pojęcie AKCEPTACJA. Zakłada ono właśnie, że w pracy mają wpływ na nas różne czynniki i nie wszystkie są satysfakcjonujące. Jednakże „bilans” wychodzi nam pozytywnie i traktujemy dane miejsce pracy jako sensowne z perspektywy najemnika. Co nie oznacza, że nie zetkniemy się w nim z negatywnymi emocjami, np. poczuciem braku sensu, odczucia niesprawiedliwości, braku docenienia, itp. Co warto brać pod uwagę, dokonując bilansu środowiska zawodowego ? Istotne są 3 obszary:

- aspekt finansowy: czyli jakie wymierne korzyści możemy uzyskać za świadczenie swojej usługi (wynagrodzenie,>

Zawód lekarza, lekarki łączy się z misją i etosem? Czy może to zawód jak każdy inny a oczekiwania stawiane medykom są zbyt idealistyczne?

Jak definiuje się wypalenie zawodowe i czy w zawodach medycznych łatwiej o wypalenie?

Jakie są symptomy wypalenia?

Co zrobić, żeby zapał nie wypalił się zbyt szybko? Jak utrzymać równy płomień przez całe zawodowe życie?

Co można poradzić osobom, które czują się bliskie wypalenia?

Jakaś rada dla osób na początku drogi zawodowej w medycynie?