Czas na ostrzenie piły. O wypaleniu zawodowym w środowisku medycznym
Skrót informacji
- Środowiska medyczne są grupą szczególnie narażoną na wypalenie zawodowe. W badaniu przeprowadzonym w Łodzi nawet 62% lekarzy zauważyło u siebie objawy wypalenia.
- Wypalenie zawodowe jest stanem emocjonalnego, psychicznego i fizycznego WYCZERPANIA, spowodowanego przez długotrwałe zaangażowanie w sytuacje, które są obciążające pod względem emocjonalnym. Jest to reakcja organizmu na pracę, która wymaga emocjonalnego zaangażowania i odpowiedzialności.
- Osoby młodsze, kobiety, osoby samotne oraz lepiej wykształcone są bardziej podatne na wypalenie zawodowe.
- Przeciwdziałanie wypaleniu polega przede wszystkim na zachowaniu balansu między pracą a życiem prywatnym, regularne dobre kontakty społeczne, umiarkowana aktywność fizyczna ale też stawianie pracy realnych oczekiwań, nie przyjmowanie nadmiernej odpowiedzialności za to, co nie leży w zakresie zawodowych możliwości.
- Ważne jest właściwe pojmowanie empatii, polegające na rozumieniu czyichś emocji (np. pacjenta), ale nie przeżywanie ich wspólnie.
Cykl: Wypalenie zawodowe
Rozmowa z Piotrem Chwalebą, psychologiem, ekspertem m.in. w zakresie funkcjonowaniu w stresie i radzenia sobie z frustracją.
Do czego potrzebna nam jest satysfakcja z pracy? W ogóle - jest potrzebna?
Temat satysfakcji z pracy jest trochę bardziej złożony. Najczęściej bywa tak, że niektóre elementy pracy, czy też szerzej środowiska zawodowego, są dla nas satysfakcjonujące, a inne nie. Mało tego, mogą być źródłem frustracji. Ponadto trochę inne czynniki oddziałują na osobę, która ma własną firmę i pracuje „na swoim”, a inne w wypadku „najemników”, którzy oferują swoje usługi w formie pracy. Niezależnie od tego czy ta praca świadczona jest w ramach umowy o pracę, zlecenia, czy też jakiej formie kontraktu. W wypadku „najemników”, bardziej adekwatnym od satysfakcji, wydaje się być pojęcie AKCEPTACJA. Zakłada ono właśnie, że w pracy mają wpływ na nas różne czynniki i nie wszystkie są satysfakcjonujące. Jednakże „bilans” wychodzi nam pozytywnie i traktujemy dane miejsce pracy jako sensowne z perspektywy najemnika. Co nie oznacza, że nie zetkniemy się w nim z negatywnymi emocjami, np. poczuciem braku sensu, odczucia niesprawiedliwości, braku docenienia, itp. Co warto brać pod uwagę, dokonując bilansu środowiska zawodowego ? Istotne są 3 obszary:
- aspekt finansowy: czyli jakie wymierne korzyści możemy uzyskać za świadczenie swojej usługi (wynagrodzenie,>