Wypalenie zawodowe u lekarek i lekarzy nie musi być koniecznością
Skrót informacji
- Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na poziom wypalenia zawodowego pracowników sektora medycznego jest ich obciążenie obowiązkami. Wynika ono głównie z braku odpowiedniej liczby lekarzy.
- Choć w środowisku medycznym ryzyko wypalenia zawodowego jest wysokie, to można go uniknąć głównie poprzez zachowanie balansu między życiem zawodowym a społecznym oraz skupienie się na tych obszarach życia zawodowego, na które ma się wpływ (czyli dot. własnej pracy, a nie kwestie systemowe).
- W obniżeniu ryzyka wystąpienia wypalenia zawodowego może pomóc nauka zarządzania stresem oraz poszukiwanie i budowanie wsparcia społecznego.
Cykl: Wypalenie zawodowe
Zdarza się, że terapeutka czy psycholog traktowani są jak mechanicy samochodowi czy hydraulicy - przychodzimy do nich z problemem i oczekujemy “naprawienia”. A zatem - nauczenia, najlepiej prostą metodą, w jaki sposób lepiej zarządzać czasem. Poinstruowania jak polubić stresującą pracę zajmującą nam 14 godzin dziennie. Dokonania zmiany naszych emocji tak, byśmy nie irytowali się kłopotliwym pacjentem czy trudnym we współpracy kolegą z zespołu. W olbrzymiej większości wypadków to jest po prostu niemożliwe - bez poważnych zmian, które wdrożymy sami, połączonych z naszą wytrwałą pracą, żadne psychologiczne interwencje nie zdadzą się na wiele.
Obciążenie czy przeciążenie?
Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na poziom wypalenia zawodowego pracowników sektora medycznego jest ich obciążenie obowiązkami. Przepisy są dość jasne - czas pracy osób zatrudnionych w podmiocie leczniczym nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w pięciodniowym tygodniu pracy. Oczywiście większość lekarzy i pielęgniarek czytając te słowa najprawdopodobniej wybucha śmiechem (i pewnie dość często jest to śmiech bardzo gorzki). W sektorze medycznym pracuje się więcej - a nawet dużo więcej. Co istotne, wbrew opinii wielu internetowych krytyków nie dzieje się tak z uwagi na chciwość lekarzy, a ze względu na ich dramatyczny brak>