Analiza czasu przeżycia i wpływu immunoterapii na częstość nawrotów autoimmunologicznego zapalenia mózgu u dzieci i dorosłych
Skrót informacji
- Autoimmunologiczne zapalenie mózgu (AE): AE jest coraz częściej uznawane za uleczalną przyczynę zapalenia mózgu, z najczęstszym podtypem skierowanym przeciwko receptorowi NMDA (NMDAR). W badaniach amerykańskich oszacowano, że częstość występowania AE z dodatnimi przeciwciałami wynosi 6,5 na 100 000 osób.
- Badanie retrospektywne: przeprowadzono retrospektywne badanie pacjentów z AE leczonych w Kalifornijskim Szpitalu Uniwersyteckim i Szpitalu Dziecięcym Rady. Badanie obejmowało 204 dzieci i 380 dorosłych, a najczęściej stosowaną immunoterapią drugiego rzutu był rytuksymab.
- Wyniki leczenia: stosowanie rytuksymabu wiązało się z o 71% niższym ryzykiem czasu do pierwszego nawrotu i o 51% mniejszym ryzykiem wystąpienia nawrotów. Nawroty choroby występowały częściej u dorosłych niż u dzieci, a czas do pierwszego nawrotu wynosił średnio od 6,9 do 13,1 miesiąca.
- Znaczenie immunoterapii: immunoterapia, zwłaszcza rytuksymab, jest skuteczna w zmniejszaniu częstości nawrotów AE, szczególnie u dorosłych. Wczesne rozpoczęcie immunoterapii jest powiązane z lepszym rokowaniem, jednak brakuje danych z randomizowanych badań klinicznych.
Metodologia badania
Wcześniejsze badania obserwacyjne dotyczące autoimmunologicznego zapalenia mózgu (AE) skupiały się głównie na wynikach leczenia stanów ostrych przy zastosowaniu immunoterapii, przy czym lepsze wyniki wynikały z wcześniejszego jej stosowania. Jednakże wpływ długotrwałej immunoterapii i jej związek z nawrotem klinicznym choroby nie są dobrze poznane. W celu poznania wyników długookresowych tak prowadzonego leczenia.
W tym celu zaplanowano i przeprowadzono retrospektywne badanie kolejnych pacjentów spełniających kryteria kliniczne AE leczonych w Kalifornijskim Szpitalu Uniwersyteckim w San Diego i w Szpitalu Dziecięcym Rady w okresie od stycznia 2007 r. do listopada 2021 r. Dokonano oceny ryzyka nawrotu choroby po leczeniu rytuksymabem na podstawie analizy przeżycia na modelu regresji wieloczynnikowej Coxa (zmienna zależna). W badaniu przeprowadzono analizy zbiorcze i stratyfikowane pod względem wieku.
Wynik badania
Ogółem przebadano 204 dzieci i 380 dorosłych uczestników badania, w tym 30 dzieci i 75 dorosłych. Najczęstszym podtypem przeciwciał odnotowanych w obu kohortach były przeciwciała skierowane na receptor anty-NMDA (76% u dzieci i 34% u dorosłych). Nawroty wystąpiły u 31% dzieci z dodatnim wynikiem badania oraz u 40% dorosłych i 20% dorosłych z ujemnym wynikiem badania. Czas do pierwszego nawrotu choroby wynosił 10,6 ± 7,4 miesiąca (dodatni wynik przeciwciał u dzieci), 13,1 ± 24,5 miesiąca (dodatni przeciwciała u dorosłych)>
