Autyzm dziecięcy - objawy i postępowanie
Skrót informacji
Pacjenci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD – autism spectrum disorders) mają problemy w komunikacji społecznej i cechują się powtarzającymi stereotypowymi zachowaniami, które utrudniają im interakcje z otoczeniem. Większość objawów autyzmu pojawia się już we wczesnym dzieciństwie i utrzymują się one całe życie. Odpowiednio szybko włączona intensywna terapia daje szansę na lepszy rozwój dziecka i powinna być przeprowadzana w miarę możliwości w zespole interdyscyplinarnym, tak, aby objąć dziecko wielokierunkową pomocą i wspomaganiem rozwoju.
Artykuł we współpracy z
Wprowadzenie
Autyzm to zaburzenie rozwoju o podłożu neurobiologicznym o etiologii wieloczynnikowej [1]. Ryzyko zachorowania zwiększają czynniki genetyczne, działanie toksyn, niektóre czynniki okołoporodowe (wcześniactwo, niedotlenienie). Obecnie autyzm jest częścią szerszej grupy zaburzeń, wchodząc w skład jednostki chorobowej zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Doprowadziło to do uproszczenia procesu diagnostycznego poprzez odstąpienie od szczegółowej klasyfikacji, która nie wpływa na dalsze postępowanie. Większość czynników wywołujących autyzm pojawia się w okresie prenatalnym lub okołoporodowym. Podejrzewa się, że postnatalnym czynnikiem zwiększającym ryzyko autyzmu jest przedwczesna stymulacja technologiami i przebywanie dziecka przed ekranami [1]. Obserwuje się wzrost ryzyka wystąpienia autyzmu u krewnych pierwszego stopnia osób dotkniętych tą chorobą oraz u bliźniąt jednojajowych [2]. Ryzyko wystąpienia ASD w przypadku chorego rodzeństwa wynosi 2–8%, gdy choruje jedno dziecko, a nawet 20%, jeśli dwoje lub więcej [3]. Zmiany neurobiologiczne są różne u różnych pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu i zależą od konkretnego przypadku klinicznego.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju ujętym w klasyfikacjach Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) oraz w International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems 11 (ICD-11).
Do dwóch objawów osiowych autyzmu należą:
- Zaburzenia komunikacji społecznej
- Stereotypowe zachowania.
Objawy te mogą występować od najwcześniejszych okresów życia, chociaż rozpoznanie>