Alicja Jazienicka-Kiełb
Lek.
Alicja Jazienicka-Kiełb
Data publikacji 29.09.2023
Aktualizacja 09.04.2024
Czas czytania ok. 7 min

Skrót informacji

Bóle brzucha są istotnym problemem w codziennej praktyce lekarskiej i jedną z najczęstszych przyczyn zgłoszeń małych pacjentów do gabinetu lekarskiego. Ból brzucha może być spowodowany przez szereg przyczyn od psychogennych po somatyczne stany ostre- wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Mimo, że większość bólów brzucha u dzieci ma charakter czynnościowy zawsze wymagane jest zachowanie czujności. Podejmowany proces diagnostyczny powinien być adekwatny do zgłaszanych objawów i racjonalny, aby uniknąć niepotrzebnej i stresującej dla dziecka diagnostyki w przypadku łagodnych zaburzeń.

PTMR_logo

Artykuł we współpracy z

Wstęp

Bóle brzucha u dzieci stanowią częstą przyczynę zgłaszania się najmłodszych pacjentów nie tylko do szpitalnych oddziałów ratunkowych, ale także do lekarzy rodzinnych [1]. Większość przypadków bólu brzucha ma charakter napadowy, chociaż zdarzają się także bóle stałe. Epizody bólowe można podzielić na ostre (z szybką dynamiką narastania objawów o dużym nasileniu) i przewlekłe (trwające na przestrzeni 6 miesięcy, z objawami minimum przez 3 miesiące). Najważniejsze w procesie diagnostyczno-leczniczym jest rozstrzygnięcie, czy dolegliwości mają charakter organiczny czy czynnościowy [1-3]. W zależności od rodzaju podrażnionych receptorów ból można zaklasyfikować jako trzewny, somatyczny lub rzutowany [4].
Przewlekły czynnościowy ból brzucha jest zjawiskiem wieloczynnikowym wynikającym z nieprawidłowości w funkcji na poziomie receptorów, rdzenia kręgowego lub ośrodków korowych i nie jest związany z nieprawidłowościami strukturalnymi ani biochemicznymi [5-6].
Warto podkreślić, że przewlekłe, czynnościowe bóle brzucha występują nawet u 10% dzieci i młodzieży, a więc skala problemu jest znacząca [7]. Większość z nich przy łagodnym przebiegu nie wymaga wieloetapowej, zaawansowanej diagnostyki. Inaczej niż w powyższej sytuacji, w razie podejrzenie ostrego brzucha i dynamicznego narastania objawów wskazane jest jak najszybsze skierowanie dziecka na oddział szpitalny celem>

Etiologia

Badanie przedmiotowe i podmiotowe – czerwone flagi

Podsumowanie