Iwona Patejuk-Mazurek
dr n. med.
Iwona Patejuk-Mazurek
Data publikacji 01.03.2022
Czas czytania ok. 4 min

Prawidłowo sen rozpoczyna się fazą NREM, która trwa 80-100 minut, zaś potem zaczyna się REM, trwająca ok. 15 minut. Cykl ten u osób dorosłych powtarza się 4-5 razy.
Analizując procesy neurobiologiczne regulujące sen, okazuje się, że są bardzo złożone.

Sen nie jest jednorodną aktywnością ośrodkowego układu nerwowego.

Wyróżnia się jego dwie fazy:

  • Sen głęboki, wolnofalowy (NREM; non-rapideyemovement, o wolnych ruchach gałek ocznych). Wyróżniono w nim stadia ze względu na udział fal wolnych (delta):

a) Stadium N1 – przechodzenie z czuwania w sen

b) Stadium N2 – zaśnięcie, sen płytki, z którego łatwo się wybudzić

c) Stadium N3 – sen głęboki, niezbędny dla regeneracji i wypoczynku, z którego trudno się wybudzić. Wybudzeniu towarzyszą często krótkie okresy dezorientacji. Najwięcej tego stadium snu występuje w pierwszym cyklu snu, zaś po ok. 5 godzinach snu (po trzecim cyklu), u osoby bez niedoboru snu, to stadium już nie występuje.

  • Sen płytki, sen paradoksalny, o szybkich ruchach gałek ocznych (REM; rapideyemovement). W tej fazie rozluźniają się mięśnie, najczęściej pojawiają się marzenia senne.

Prawidłowo sen rozpoczyna się fazą NREM, która trwa 80-100 minut, zaś potem zaczyna się REM, trwająca ok. 15 minut. Cykl ten u osób dorosłych powtarza się 4-5 razy. Analizując procesy neurobiologiczne regulujące sen, okazuje się, że>