Monika Łazicka-Gałecka
Lek. med.
Monika Łazicka-Gałecka
Data publikacji 16.06.2021
Czas czytania ok. 3 min

Czym jest i jak powinna wyglądać prawidłowa higiena brzegów powiek? O co chodzi z filmem łzowym?

Żeby wyjaśnić, dlaczego higiena powiek jest tak istotna trzeba poznać kilka podstawowych informacji dotyczących budowy i funkcjonowania oka.

Jak wygląda oko?

budowaoka

Przezroczysty film łzowy pokrywa powierzchnię oka, którą chroni przed szkodliwymi czynnikami. Składa się z trzech warstw:

  • wewnętrzna śluzowa,
  • środkowa składająca się z wody,
  • zewnętrzna – lipidowa.

Warstwa śluzowa znajduje się bezpośrednio na powierzchni oka. Ze względu na swoją lepkość pozwala na utrzymywanie się filmu łzowego na rogówce. Największą objętość filmu łzowego zajmuje warstwa wodna. Jej zadania to: dostarczanie tlenu do rogówki, nawilżanie rogówki, niwelowanie drobnych nieregularności powierzchni rogówki. Najbardziej zewnętrznie znajduje się warstwa lipidowa. Jej głównym zadaniem jest hamowanie odparowywania warstwy wodnej oraz utrzymywanie stabilności filmu łzowego i zapewnienie odpowiedniego napięcia powierzchniowego. Ze wszystkich warstw filmu łzowego warstwa lipidowa jest najbardziej podatna na uszkodzenia.

Warstwa, która chroni przed wysychaniem

Warstwa lipidowa chroni łzy przed nadmiernym parowaniem. Lipidy (czyli tłuszcze) produkowane są w gruczołach powiekowych (gruczoły Meiboma) i rozprowadzane są po powierzchni oka podczas mrugania. Najczęściej spotykaną formą zespołu suchego oka jest postać wywołana dysfunkcją gruczołów Meiboma. W schorzeniu tym wydzielina gruczołów jest zbyt gęsta i zatyka>