prof. dr hab. n. med. Anna Sysa-Jędrzejowska
prof. dr hab. n. med. Anna Sysa-Jędrzejowska
Data publikacji 01.06.2021
Czas czytania ok. 2 min

Grzyby drożdżopodobne mogą być czynnikiem etiologicznym drożdżycy wałów i płytek paznokciowych. Choroba zwykle rozpoczyna się stanem zapalnym wałów paznokciowych, które są obrzęknięte i zaczerwienione. Towarzyszy silna bolesność. W części przypadków pod wpływem ucisku spod płytki wydobywa się treść ropna. Przez ciągłość zakażenie szerzy się, obejmując wtórnie płytkę, która staje się matowa. Epionychium, będące częścią wału bliższego ulega zniszczeniu. W miarę trwania zakażenia dystalna część płytki ulega oddzieleniu od łożyska (onycholiza). Płytka często przybiera kolor żółtawy. Wynikiem zmian destrukcyjnych jest nierówna i pobruzdowana powierzchnia, rozwarstwienie płytki oraz wykruszanie dalszej jej części.

Zmiany zwykle dotyczą pojedynczych płytek, ale w niektórych przypadkach nieleczonych, mogą obejmować większą ich liczbę. Częściej procesem chorobowym objęte są paznokcie rąk niż stóp.

Drożdżyca

Drożdżyca paznokci wymaga różnicowania z grzybicą dermatofitową, w której częściej zajęte są paznokcie stóp, które mają znaczną zmianę zabarwienia i występuje nasilone rogowacenie podpaznokciowe. Brak jest paronychii, która towarzyszy kandydozie paznokci.

Łuszczyca

W łuszczycy częstość zmian paznokciowych rąk i stóp jest zwykle taka sama, występuje objaw naparstka (punkcikowate wgłębienie płytki), a przede wszystkim obecne są zmiany łuszczycowe w innych okolicach skóry. Należy jednak podkreślić, że uszkodzona płytka procesem łuszczycowym stanowić może wrota zakażenia zarówno dla dermatofitów jak i grzybów drożdżopodobnych.

Leczenie

Leczeniem z wyboru drożdżycy paznokci jest itrakonazol. Podawany jest w formie>