Data publikacji 13.07.2022
Czas czytania ok. 4 min

Wstęp

Szybki postęp technologii sprawił, że na rynku pojawiły się nowe zaawansowane urządzenia mobilne, komunikatory i media społecznościowe. Ludzie zaczęli poświęcać coraz więcej czasu na korzystanie z szerokopasmowej sieci, jednocześnie zmniejszając ilość kontaktów bezpośrednich - „face to face”. Do Internetu przeniosły się podstawowe czynności takie jak np. zakupy, rozrywka, poszukiwanie porad, opinii, znajomości. Możliwości te przynoszą wiele korzyści, jednakże w nadmiernej ilości mogą spowodować również niechciane konsekwencje. Do nich na przykład, należy zjawisko FOMO.

FOMO (Fear of Missing Out) zauważyć można wśród osób korzystających na co dzień z Internetu i urządzeń mobilnych. Charakteryzuje się ono lękiem związanym z poczuciem braku informacji lub z  poczuciem pominięcia ważnej informacji – jest to tzw. „lęk przed odłączeniem”.

Zakres tego zjawiska wzbudził zainteresowanie wśród naukowców, którzy analizują je pod kątem m.in. uzależnienia od Internetu, stresu, potrzeby przynależenia, samooceny, syndromu odstawienia, braku snu, braku koncentracji, nadużywania alkoholu oraz szeroko pojętej kondycji psychicznej. Nieodparta chęć korzystania z Internetu i pozostawania „w łączności”, w coraz większym stopniu wydaje się być niekorzystna dla zdrowia.

Obniżona samoocena

Według raportu - „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań” z 2018 roku - zależność między zjawiskiem FOMO a samooceną i postrzeganiem własnego życia jest wyraźna. Osoby z syndromem FOMO posiadają więcej negatywnych opinii na>

Uzależnienie

Nomofobia

Rekomendacje jak radzić sobie z psychicznymi zaburzeniami wywołanymi przez działania internetowe

Podsumowanie