Anna Sysa-Jędrzejowska
prof. dr hab. n. med.
Anna Sysa-Jędrzejowska
Data publikacji 17.05.2021
Czas czytania ok. 2 min

Grzybica paznokci, której czynnikiem przyczynowym mogą być dermatofity, grzyby drożdżopodobne lub pleśniowe, może być także wywołana przez zakażenie mieszane. Ta postać kliniczna należy do najczęstszych chorób paznokci.

Sposób leczenia

Obecnie, nowoczesne leki przeciwgrzybicze takie jak terbinafina i itrakonazol, które stosuje się w terapii ciągłej lub w postaci cykli (itrakonazol) tj. 7 dni (1 cykl) pobierania leku i 21 dni przerwy w leczeniu, są uznane za skuteczny i bezpieczny rodzaj terapii. Czas trwania leczenia zależny jest od lokalizacji grzybicy. W przypadku rąk są to 2 cykle, a w przypadku stóp 3 cykle.

Przed podjęciem leczenia jednak zawsze należy wykonać badanie mikologiczne celem ustalenia rodzaju grzyba. Ma to podstawowe znaczenie w doborze leku. Terbinafina bowiem jest skuteczna w leczeniu grzybicy dermatofitowej, natomiast itrakonazol jest skuteczny nie tylko w leczeniu grzybicy wywołanej przez dermatofity, ale także ze względu na szerokie spektrum działania w leczeniu drożdżycy i pleśnicy.

Czynniki sprzyjające rozwojowi zakażenia

Największym jednak problemem są nawroty zakażenia. Wynikają one z wielu różnych przyczyn. Istnieją czynniki predysponujące, które sprzyjają rozwojowi zakażenia, niezależnie od rodzaju patogenu. Należą do nich m.in.:

  • urazy mechaniczne,
  • przebywanie w podwyższonej temperaturze środowiska,
  • wzmożona potliwość stóp,
  • niewydolność żylna kończyn dolnych,
  • cukrzyca,
  • choroby układowe i endokrynologiczne,
  • stosowane leczenie glikokortykosteroidami i/lub lekami immunologicznymi.

Ustalenie indywidualnych czynników sprzyjających rozwojowi choroby i w miarę możliwości ich eliminacja niewątpliwie>

Działania prewencyjne