Grzyby pleśniowe jako jeden z czynników przyczynowych grzybicy paznokci
Grzybica paznokci wywołana przez grzyby pleśniowe (Scopulariopsis brevicaulis) określana jest akauliozą paznokci. Dotyczy przede wszystkim osób starszych, częściej kobiet. Zakażenie obejmuje głównie paznokcie paluchów i nie daje dolegliwości subiektywnych.
Przyczyny występowania
Do najczęstszych czynników predysponujących należą:
- zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych,
- cukrzyca,
- zaburzenia kostno-stawowe, zwłaszcza paluchów.
Częściej zakażenie grzybami pleśniowymi rozwija się w obrębie paznokci uszkodzonych mechanicznie, np. na skutek urazu lub w wyniku innego procesu chorobowego, aparatu paznokciowego, np. grzybicy dermatofitowej.
Grzyby pleśniowe mają słabszą, w porównaniu do dermatofitów, zdolność do fermentacji keratyny. Wynikiem tego jest łagodniejszy i bardziej przewlekły przebieg zakażenia, które obejmuje tylko łożysko i łożyskową warstwę paznokciową, bez odczynu zapalnego.
Objawy
W obrębie zmienionej chorobowo płytki widoczne są białawo-żółte pasma przeświecające przez płytkę, przebiegające wzdłuż osi długiej palca. Są one szersze od strony wolnego brzegu paznokcia, przybierając dosiebnie zaostrzony kształt. Ponieważ nici grzyba wnikają od łożyska między komórki warstwy podstawnej i nie przenikają spoistej warstwy pośredniej, powierzchnia płytki nie ulega uszkodzeniu, nawet w trakcie wieloletniego procesu. Pod płytką, która może ulegać odwarstwieniu gromadzą się kruche masy rogowe. W późniejszej fazie choroby paznokcie przybierają kolor brunatno-brązowy.
Leczenie
Leczenie pleśnicy paznokci jest trudne. Polega na ogólnej terapii itrakonazolem w formie cykli, tj. 200 mg na dobę dwa razy dziennie przez 7 dni. Kolejny siedmiodniowy cykl zaleca się po>