Katarzyna Gugała
lek.
Katarzyna Gugała
Data publikacji 16.02.2023
Czas czytania ok. 3 min

Skrót informacji

Do lekarza POZ zgłosił się 58-letni mężczyzna z objawami wskazującymi na półpaśca. Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy poprzez wywiad oraz badanie fizykalne, włączono terapię acyklowirem - 5 razy dziennie przez 7 dni. Na wizycie kontrolnej zaobserwowano całkowite ustąpienie dolegliwości oraz brak powikłań.

Wywiad

Do gabinetu Podstawowej Opieki Zdrowotnej zgłosił się 58-letni mężczyzna z powodu bolesnej wysypki zlokalizowanej po prawej stronie klatki piersiowej. Zmiany skórne pojawiły się około 48 godzin przed wizytą u lekarza i nie ustąpiły po próbach samodzielnego leczenia (nawilżanie balsamem do ciała oraz smarowanie maścią zawierającą niesteroidowy lek przeciwzapalny). W wywiadzie gorsze samopoczucie w trakcie kilku dni poprzedzających pojawienie się wysypki. Aktualnie mężczyzna odczuwa nieznaczne osłabienie i ból głowy.

Pacjent nie szczepił się przeciwko ospie wietrznej, jednak zgłasza przebycie tej choroby w dzieciństwie (około dwunastego roku życia). Mężczyzna neguje występowanie tego typu objawów w przeszłości. Jest pod kontrolą poradni diabetologicznej ze względu na stwierdzoną pięć lat temu cukrzycę typu 2 (aktualnie leczony metforminą, BMI 27 przy wzroście 180 cm). Inne choroby oraz uczulenie na leki (z uwzględnieniem przeciwwirusowych takich jak acyklowir) neguje.

Badanie przedmiotowe

Pacjent w stanie ogólnym dobrym, kontakt słowno-logiczny prawidłowy. Ciśnienie tętnicze 135/85 mmHg, czynność serca 70/min, miarowa, temp. 36.7 st. C. Symetryczny szmer pęcherzykowy nad polami płucnymi. Skóra prawidłowo ucieplona. Wykwity skórne zlokalizowane po prawej stronie tułowia na wysokości żeber V oraz VI, brak innych odstępstw od normy.

W opisywanym obszarze stwierdzono osutkę o charakterze polimorficznym przyjmującą postać zlewających się zmian. Stwierdzono liczne grudki oraz nieliczne pęcherzyki wypełnione płynem (zarówno surowiczym, jak>

Postępowanie

Wizyta kontrolna

Komentarz