Krwawienie z nosa
Skrót informacji
W ciągu całego życia nawet 60% ludzi może doświadczyć epizodu krwawienia z nosa. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 2-10 lat oraz osób powyżej 50 roku życia. Przyczyn jest wiele zarówno miejscowych (np. uraz, stosowanie leków, nowotwory) jak i ogólnoustrojowych (np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, koagulopatie, stosowanie określonych leków). W procesie diagnostycznym istotne znaczenie ma dokładnie zebrany wywiad lekarski uwzględniający częstość, nasilenie krwotoków oraz ocenę czynników sprawczych, jak i badanie fizykalne z oceną wartości ciśnienia tętniczego krwi. Większość krwawień z nosa nie wymaga konsultacji lekarskiej. W leczeniu stosuje się ucisk miejscowy - skrzydełek nosa. W razie braku skuteczności w trakcie wizyty lekarskiej możliwe jest zastosowanie tamponady przedniej lub tylnej.
Artykuł powstał dzięki współpracy z
Krwawienie z nosa (epistaxis) najczęściej ma charakter łagodny, niestanowiący bezpośredniego zagrożenia życia. Niemniej jednak, należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może wynikać
z chorób ogólnoustrojowych. Krwawienie z nosa jest częste z uwagi na bogate unaczynienie jamy nosowej, gdzie występują dwa sploty naczyniowe - Kiesselbacha w przednio-dolnej części przegrody oraz splot Woodruffa w tylnej części bocznej ściany jamy nosa. Krwawienie najczęściej dotyczy części przedniej z uwagi na predyspozycje do wysychania oraz urazów. Krwotoki z części tylnej są rzadsze, ale poważniejsze1. Szacuje się, że w całym życiu około 60% ludzi doświadczy co najmniej jednego epizodu krwotoku z nosa, przy czym 10% będzie wymagało pomocy lekarskiej. Krwawienie z nosa najczęściej występuje w wieku 2-10 lat oraz u osób po 50 roku życia2.
Krwawienie z nosa pojawia się w następstwie pęknięcia naczynia krwionośnego w błonie śluzowej nosa. Pęknięcie może być samoistne lub pourazowe. Do krwotoków mogą predysponować również choroby współistniejące oraz stosowanie niektórych leków2.
Przyczyny krwawienia z nosa
Do przyczyn powodujących krwawienie z nosa zaliczamy czynniki miejscowe oraz ogólne.
Wśród przyczyn miejscowych wyróżniamy:
- urazy, nawet drobne (np. „dłubanie w nosie”), uderzenie w nos,
- nadmierne wysuszenie błony śluzowej nosa w następstwie>