Karol Kamiński
prof. dr hab. n. med.
Karol Kamiński
Anna Szpakowicz
dr hab. n. med.
Anna Szpakowicz
Data publikacji 13.03.2021
Czas czytania ok. 4 min

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy eplerenon lub spironolakton można przyjmować niezależnie od posiłków?
  • Z jakimi lekami wchodzą najczęściej w interakcję ww. leki?
  • Jakie substancje nasilają lub osłabiają ich działanie?

Ryzyko interakcji z lekami i pokarmem jest wyższe w przypadku stosowania starszego przedstawiciela antagonistów aldosteronu.

Interakcje z pokarmem

Spironolakton powinien być zażywany w trakcie posiłku. Wysokokaloryczne lub wysokotłuszczowe pokarmy podnoszą jego biodostępność aż o 90%.

Natomiast eplerenon przyjmuje się niezależnie od posiłków, ponieważ pokarm nie wpływa na wchłanianie leku.

Interakcje z lekami wywołującymi hiperkaliemię i/lub hipotensję

Z punktu widzenia lekarza praktyka najistotniejsze są interakcje z lekami wywołującymi hiperkaliemię i/lub hipotensję – są to przede wszystkim inne leki powszechnie stosowane u chorych z niewydolnością serca: inhibitory ACE, ARB, diuretyki oszczędzające potas (amilorid, triamteren) i preparaty potasu. To dlatego podawanie eplerenonu i spironolaktonu wiąże się ze szczególnymi środkami bezpieczeństwa, które zostały szczegółowo opisane w wytycznych ESC z 2016 roku dotyczących leczenia niewydolności serca [1].

Ponadto, ze względu na ryzyko hiperkaliemii, MRA nie wolno zestawiać z cyklosporyną, takrolimusem i triamterenem. Ostrożność należy zachować również w połączeniu z heparynami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, tolwaptanem i trimetoprimem.

Należy pamiętać o hipotensyjnym potencjale leków stosowanych z innych wskazań niż nadciśnienie tętnicze, takich jak: prostacykliny, inhibitory PDE5,>

Interakcje lekowe spironolaktonu

Interakcje lekowe eplerenonu