Data publikacji 27.11.2023
Czas czytania ok. 11 min

Leczenie farmakologiczne jest co do zasady najczęstszym sposobem terapii podejmowanej w przypadku zdiagnozowania choroby przewlekłej. Zanim dojdzie do postawienia ostatecznej diagnozy, pacjent pozostaje najczęściej pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dostęp do konsultacji specjalistycznej bywa ograniczony, co wynika ze zmiennych związanych z organizacją udzielania świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Niezależnie od powyższego, pacjent, u którego pojawiły się objawy choroby przewlekłej, powinien zostać zaopatrzony poprzez podjęcie właściwego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Zadanie w tym zakresie spoczywa w praktyce często na lekarzu podstawowej opieki zdrowotnej, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad pacjentem. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo do zainicjowania postępowania diagnostyczno-terapeutycznego chorób przewlekłych, w tym astmy i POChP?
  2. Jakie schematy postępowania muszą zostać wdrożone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu postawienia rozpoznania astmy lub POChP, zgodnie z ICD-10?
  3. Czy w przypadku zdiagnozowania chorób wymienionych w pkt 1, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przepisać pacjentowi refundowane produkty lecznicze?
  4. Czy w przypadku, gdy pacjent odbył konsultację specjalistyczną, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować terapię farmakologiczną w zakresie zleconym przez specjalistę?

W treści artykułu skupiono się na analizie prawnej dotyczącej zadanych wyżej pytań, jak również na przedstawieniu przykładów obrazujących zasady wypisywania produktów leczniczych z refundacją.

Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo>

Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo do zainicjowania postępowania diagnostyczno-terapeutycznego chorób przewlekłych, w tym astmy i POChP?

Jakie schematy postępowania muszą zostać wdrożone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu postawienia rozpoznania astmy lub POChP zgodnie z ICD-10?

Czy w przypadku zdiagnozowania astmy i/lub POChP lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przepisać pacjentowi refundowane produkty lecznicze?

Czy w przypadku, gdy pacjent odbył konsultację specjalistyczną, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może „powtórzyć” receptę na leki zaordynowane przez specjalistę?