Klaudia Kosek
lek.
Klaudia Kosek
Data publikacji 23.04.2021
Czas czytania ok. 4 min

W obliczu narastającej w ostatnich latach antybiotykooporności wielu lekarzy stawia sobie pytanie o zasadność stosowania danego antybiotyku w przypadkach spotykanych w codziennej praktyce klinicznej. Narzędziem kluczowym do rozstrzygnięcia tej kwestii jest znajomość wskazań i spektrum działania antybiotyków, pozwalająca na swobodne poruszanie się w obszarze farmakologii. Jednym z chemioterapeutyków, z którymi warto zaznajomić się przez wzgląd na ich dość przejrzyste zastosowanie, jest metronidazol, wykazujący działanie pierwotniakobójcze i bakteriobójcze wobec bakterii beztlenowych.

Najpowszechniej kojarzonym zastosowaniem metronidazolu jest jego istotna rola w terapii wrzodu trawiennego żołądka i dwunastnicy ze współistniejącym zakażeniem bakterią Helicobacter pylori oraz leczenie pierwszego rzutu w przypadku rzekomobłoniastego zapalenia jelit o etiologii Clostridium difficile. Można by więc powiedzieć, że jego głównym punktem zaczepienia w medycynie jest gastroenterologia i choroby zakaźne, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń pierwotniakowych przewodu pokarmowego: Entamoeba histolytica, Giardia lamblia i Balantidium coli. Jednak z uwagi na specyficzne spektrum działania, lek ten cieszy się powodzeniem również w takich dziedzinach jak: ginekologia, stomatologia, dermatologia i chirurgia, a także intensywna terapia.

Metronidazol w ginekologii to najważniejszy lek w miejscowej i ogólnoustrojowej terapii bakteryjnego zapalenia pochwy o etiologii Gardnerella vaginalis oraz w rzęsistkowicy układu moczowo-płciowego zarówno kobiet, jak i mężczyzn (leczenie przeprowadza się u obojga partnerów seksualnych). Istotne jest rownież szerokie zastosowanie tego chemioterapeutyku w bardziej rozległych>