Alicja Jazienicka-Kiełb
Lek.
Alicja Jazienicka-Kiełb
Data publikacji 31.10.2023
Aktualizacja 09.04.2024
Czas czytania ok. 6 min

Skrót informacji

Porady edukacyjne pełnią bardzo ważną rolę w procesie opieki nad pacjentem prowadzonym w ramach opieki koordynowanej.

Podczas każdej z porad wskazane jest realizowanie nie tylko części edukacyjnej, poszerzającej wiedzę pacjenta na temat swojego stanu zdrowia, ale istotne jest przeprowadzenie pełnej oceny pacjenta wraz z badaniem fizykalnym.

Porady edukacyjne realizują szeroki obszar zagadnień tematycznych i ich zakres powinien być indywidualnie modyfikowany zgodnie z aktualnymi potrzebami zdrowotnymi i oczekiwaniami pacjenta.

Artykuł we współpracy z PTMR_logo

Opieka koordynowana i porady edukacyjne

Wprowadzenie opieki koordynowanej do Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) umożliwia lekarzowi rodzinnemu sprawowanie całościowego nadzoru nad swoim pacjentem w przypadku objętych koordynacją chorób przewlekłych oraz sprawniejszą diagnostykę wybranych schorzeń. W ramach opieki koordynowanej poszerzyła się pula badań diagnostycznych możliwych do zlecania w POZ, a także wprowadzono możliwość konsultacji pacjentów z dietetykiem. W ramach koordynacji zostały wyszczególnione porady edukacyjne, które pełnią ważną rolę w prawidłowym przebiegu procesu leczniczego. Porady edukacyjne znajdują zastosowanie we wszystkich ścieżkach opieki koordynowanej, a więc w ścieżce kardiologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej oraz pulmunologicznej.

W ramach opieki koordynowanej pacjent ma możliwość skorzystania z sześciu porad edukacyjnych w ciągu roku. Porady edukacyjne mogą być realizowane przez lekarzy lub pielęgniarki pracujące w POZ. Nie ma konkretnych wytycznych, co do optymalnego odstępu pomiędzy kolejnymi poradami edukacyjnymi. Powinny być one umawiane zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta i jego oczekiwaniami. Aby rozpocząć cykl porad edukacyjnych konieczne jest wykonanie wizyty kompleksowej oraz sporządzenie Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM).

Podczas porad edukacyjnych istotny jest nie tylko wymiar edukacyjny, ale także ocena stanu zdrowia pacjenta i kontrola choroby przewlekłej.

Pierwsza porada edukacyjna powinna być najdłuższa i trwać 30-40 minut. Jest to czas w większości przypadków wystarczający>

Szczególne aspekty ścieżek opieki koordynowanej

Porada edukacyjna na ścieżce kardiologicznej

Porada edukacyjna na ścieżce endokrynologicznej

Porada edukacyjna na ścieżce pulmunologicznej

Podsumowanie