Nowe trendy w leczeniu jaskry
Skrót informacji
Jaskra jest jedną z głównych przyczyny nieodwracalnej utraty wzroku na świecie, a częstość jej występowania stale rośnie. Jaskra charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, z czym związane są zmiany w polu widzenie, które w przypadku braku leczenia prowadzą do ślepoty. Neuropatia jaskrowa jest chorobą wieloczynnikową, a ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) jest najważniejszym i jedynym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka rozwoju i progresji choroby. Jednak u części pacjentów mimo istotnej redukcji IOP choroba postępuje. Z tego powodu poszukuje się nowych metod terapeutycznych, niezwiązanych z ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
Dostępne opcje terapeutyczne
Mimo iż jaskra jest chorobą, w której uszkodzony zostaje nerw wzrokowy, to obecnie leczenie sprowadza się do redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego, w celu zahamowania lub spowolnienia progresji choroby. Leczenie obejmuje farmakoterapię, leczenie laserowe oraz chirurgiczne.
Jak wykazały badania kliniczne, u części pacjentów mimo redukcji IOP nie udaje zahamować się neuropatii jaskrowej. W badaniu EMGT (Early Manifest Glaucoma Trial) u 45% chorych obserwowano progresję choroby mimo 25% redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dlatego aktualne poszukiwania naukowców skupiają się na innych strategiach terapeutycznych, np. na neuroprotekcji czy poprawie przepływu krwi.
Neuroprotekcja w jaskrze
Neuroprotekcja w jaskrze definiowana jest jako postępowanie mające na celu zahamowanie lub opóźnienie neuropatii jaskrowej, niezależne od ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Działanie neuroprotekcyjne w jaskrze zostało udowodnione w wielu badaniach prowadzonych na modelach zwierzęcych, jednak w większości przypadków nie zostało to potwierdzone w próbach klinicznych. Jedną z ocenianych substancji była memantyna, która jest stosowana w leczeniu choroby Alzheimera. Badania kliniczne nie potwierdziły korzyści z jej stosowania w zapobieganiu lub spowolnieniu zmian w polu widzenia u pacjentów z jaskrą.
Kolejną substancją ocenianą pod kątem działania neuroprotekcyjnego była brymonidyna. Brymonidyna jest lekiem, który przenika do siatkówki i liczne badania przedkliniczne wykazały jej potencjał neuroprotekcyjny. Badanie kliniczne wykazało, że może ona spowalniać progresję jaskrowego uszkodzenia pola widzenia u pacjentów z jaskrą>