Patrycja Ciabach
mgr farm.
Patrycja Ciabach
Data publikacji 11.08.2022
Czas czytania ok. 2 min

Skrót informacji

Lato i urlopy zbliżają się wielkimi krokami, ale choroby niestety nie mają wakacji. Udając się w podróż, wszystkie nasze przewlekłe schorzenia zabieramy ze sobą, a bagaż obowiązkowo musi zawierać apteczkę z niezbędnym wyposażeniem. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie preparaty okulistyczne mogą się przydać na wyjeździe.

Podstawa to nawilżanie

Wiatr, klimatyzacja, dym z ogniska czy nawiewy powietrza mogą powodować przesuszenie oczu. Szczególnie jest to zauważalne u pacjentów z zespołem suchego oka (ZSO), u których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Główną metodą leczenia jest stosowanie tzw. sztucznych łez, dlatego krople nawilżające to obowiązkowy element wyposażenia apteczki pacjenta zmagającego się z ZSO.

Obecnie najczęstszym składnikiem takich kropli jest hialuronian sodu dostępny w różnych stężeniach. Warto polecać preparaty bez konserwantów, aby uniknąć czynnika mogącego powodować podrażnienia. Dla pacjentów rzadziej sięgających po krople dobrym rozwiązaniem będą preparaty w postaci jednodawkowych minimsów, które zawsze można mieć przy sobie. Na szczególną uwagę zasługują krople w formie żelu, które dłużej utrzymują się na powierzchni oka.

Gdy coś wpadnie do oka...

W takich sytuacjach przydatne mogą okazać się ampułki z 0,9% roztworem NaCl. Ich zaletą jest niewielki rozmiar i sterylność. Przepłukanie oka takim roztworem w łatwy sposób pozwala pozbyć się drobnych ciał obcych, np. piasku, pyłku, małych owadów.

Codzienna higiena

Nie należy zapomnieć również o odpowiedniej higienie brzegów powiek, której brak może doprowadzić do wystąpienia lub nasilenia ZSO. Dostępne są specjalistyczne płyny lub chusteczki do oczyszczania powiek. W podróży wygodniejszą formą mogą okazać się chusteczki, które po wyjęciu z opakowania są od razu gotowe do>