Alicja Jazienicka-Kiełb
Lek.
Alicja Jazienicka-Kiełb
Data publikacji 04.04.2024
Aktualizacja 09.04.2024
Czas czytania ok. 7 min

Skrót informacji

  • W Polsce na osteoporozę choruje ponad 2 miliony osób w wieku powyżej 50 roku życia. Złamania niskoenergetyczne mające miejsce w jej przebiegu są przyczyną niepełnosprawności i znacznego spadku jakości życia.
  • W identyfikacji pacjentów chorujących na osteoporozę szczególne znaczenie ma znajomość czynników ryzyka tej choroby. Lekarz rodzinny nie tylko może kontrolować proces leczniczy, ale także inicjować odpowiednią terapię w przypadku pilnych wskazań i istniejących licznych czynników ryzyka.

Artykuł powstał we współpracy z

Kto? Definicja i rozpowszechnienie

Osteoporoza jest zaburzeniem metabolizmu tkanki kostnej, objawiającym się niską gęstością mineralną kości i jej zmienioną mikrostrukturą, które predysponują do złamań niskoenergetycznych u pacjentów. Złamanie niskoenergetyczne definiuje się jako złamanie pod wpływem siły, która nie łamie zdrowej kości. Takie złamania w przebiegu osteoporozy są powodem obniżenia jakości życia oraz niepełnosprawności [1-4]. Osteoporoza jest najczęstszą przyczyną złamań u pacjentów po 65 roku życia i stanowi istotny problem społeczny [1,3,5-6]. Nawet połowa kobiet po menopauzie i co piąty mężczyzna doświadczy w swoim życiu złamania niskoenergetycznego z powodu osteoporozy. Problem będzie prawdopodobnie narastał z powodu starzenia się społeczeństwa i wzrostu odsetka populacji w podeszłym wieku [2,6-7]. Do najczęstszych złamań osteoporotycznych należą złamania główne to jest w lokalizacji trzonów kręgowych, złamania bliższej części kości ramiennej, dystalnej części przedramienia oraz złamania kości miednicy. Kolejnym typowym dla osteoporozy miejscem złamań jest bliższy koniec kości udowej [2-3].

Szczególnie niebezpieczne są powikłania zdrowotne spowodowane niepełnosprawnością po złamaniu bliższego końca kości udowej oraz kręgosłupa – należeć do nich może zatorowość płucna, zapalenia płuc oraz odleżyny [2,6]. Do innych powikłań zaliczyć można przewlekłe dolegliwości bólowe i zwiększenie ryzyka kolejnych złamań.

Profilaktyka osteoporozy: kluczowe kroki do mocnych kości

Profilaktyka osteoporozy

„Wstań i idź”. Diagnostyka osteoporozy

Badania densytometryczne

Leczenie

Podsumowanie