Mateusz Babicki
Dr n. med.
Mateusz Babicki
Data publikacji 29.09.2023
Aktualizacja 09.04.2024
Czas czytania ok. 8 min

Skrót informacji

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP, COPD) jest heterogenną chorobą płuc, która charakteryzuje się objawami ze strony układu oddechowego w odpowiedzi na nieprawidłowości w drogach oddechowych i/lub pęcherzykach płucnych. Choroba ta stanowi istotny problem zdrowotny wielu ludzi, jest też jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji oraz inwalidztwa w Polsce. Głównym czynnikiem sprawczym jest dym tytoniowy. Choroba ma charakter przewlekły z fazami zaostrzeń, które mogą doprowadzać do znacznego pogorszenia wydolności płuc. Główne objawy choroby obejmują kaszel, duszność oraz słabszą tolerancję wysiłku. Diagnostyka opiera się na wyniku spirometrii z próbą rozkurczową, a wynik  FEV1/FVC < 70% decyduje o rozpoznaniu choroby. Leczenie zależne jest od etapu choroby. Kluczowe znaczenie ma również edukacja pacjenta, absencja tytoniowa oraz szczepienia ochronne przeciwko grypie, pneumokokom, błonicy, tężcowi oraz krztuścowi.

Artykuł we współpracy z  PTMR_logo

Wstęp

POCHP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc (ang. COPD - Chronic Obstructive Pulmonary Disease) od 2023 roku definiowana jest jako heterogenna choroba płuc charakteryzująca się przewlekłymi objawami ze strony układu oddechowego spowodowanymi nieprawidłowościami w drogach oddechowych i/lub pęcherzykach płucnych, które powodują trwałe, często postępujące niedrożności przepływu powietrza.

Według badania przeprowadzonego w Polsce szacuje się, że nawet 10% Polaków po 30 roku życia może cierpieć z powodu POCHP. Co więcej choroba ta uważana jest za jedną z najczęstszych przewlekłych przyczyn inwalidztwa w Polsce. W raporcie Ministerstwa Zdrowia widzimy również, że POCHP jest przyczyną nawet 3.8% wszystkich hospitalizacji oraz 25% przyjęć w związku z chorobami układu oddechowego. POCHP jest też jedną z najczęstszych przyczyn zgonu – zajmując 4 miejsce po schorzeniach sercowo-naczyniowych, nowotworach oraz urazach [1–3].

Czynniki ryzyka

Szacuje się, ze nawet 90% przypadków POCHP może być związanych z dymem tytoniowym, z czego dym papierosowy stanowi największe zagrożenie. Do pozostałych czynników ryzyka rozwoju choroby zaliczamy:

  • Płeć męska
  • Niedobór afla-1-antytrypsyny związana z mutacją genu SERPINA1
  • Narażenia zawodowe takie jak: pyły organiczne, substancje chemiczne
  • Zanieczyszczenia powietrza
  • Wady wrodzone płuc
  • Ciężkie, nawrotowe infekcje układu oddechowego, gruźlica płuc [3,4]

Obraz kliniczny

Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów cierpiących z powodu POCHP jest duszność, ograniczenie tolerancji wysiłku oraz przewlekły>

Diagnostyka

Klasyfikacja

Zasady leczenia:

Leczenie zaostrzeń

Stosowane leki w zaostrzeniu POCHP

Rola lekarza rodzinnego